所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FFC/FPC Connector |
| Pitch | 1 mm |
| Number of Contacts | 16 |
| Number of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Packaging | Tube |
| Product Length | 23 |
| EU RoHS | Compliant |
| Product Depth | 6.8 |
| Contact Gender | SKT |
| Product Height | 3 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Pitch | 1 |
| Housing Color | Natural |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Maximum Current Rating | 1.9/Contact |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Current Rating | 1.9A (per Contact) |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Connector Type | Bottom Contacts |
| Contact Finish | Tin |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Height Above Board | 0.118" (3.00mm) |
| Termination | Solder |
| Number of Positions | 16 |
| Cable End Type | Straight |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
咨询QQ
热线电话