所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 3TO-220 |
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 10.5 V |
| Maximum Input Voltage | 25 V |
| Maximum Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 8 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 2@1A V |
| Load Regulation | 160 mV |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Bulk |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 2@1A |
| Package Width | 4.7(Max) |
| PCB | 3 |
| Minimum Input Voltage | 10.5 |
| Type | LDO |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Supplier Package | TO-220 |
| Standard Package Name | TO-220 |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Line Regulation | 160mV |
| Package Length | 10.67(Max) |
| Special Features | Current Limit|Safe Area Protectio... |
| Pin Count | 3 |
| Package Height | 9.25(Max) |
| Output Voltage | 8 |
| Packaging | Tube |
| Maximum Output Current | 1.5 |
| Tab | Tab |
| Maximum Input Voltage | 25 |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Regulators | 1 |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Voltage - Output | 8V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 2V @ 1A |
| Current - Output | 1.5A (Max) |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Voltage - Input | 10.5 V ~ 25 V |
| Other Names | 296-21620-5 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Product Category | Voltage Regulators - Standard |
| Output Current | 1.5 A |
| Factory Pack Quantity | 50 |
| PSRR / Ripple Rejection - Typ | 72 dB |
| Series | UA7808 |
| Unit Weight | 0.067197 oz |
| Input Voltage MAX | 25 V |
| Mounting Style | Through Hole |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage MIN | 10.5 V |
| Operating Temp Range | 0C to 125C |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Package Type | TO-220 |
| Polarity Type | Positive |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Input Voltage | 25 V |
| Input Voltage (Min) | 10.5 V |
| Quiescent Current (Max) | 8 mA |
| Topology | Standard |
| Rad Hardened | No |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 2@1A |
| Status | ACTIVE |
| Replaced By | |
| Temp (oC) | 0 to 125 |
| Package | Pins | TO-220 (KCS) | 3 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 50 | TUBE |
| New Flag | |
| Functional Diagram | alt_slvs056p.gif |
| Iout2 | |
| HiRel | |
| Accuracy | 3.75 |
| Fixed Output Options | 8 |
| Vout | 8 |
| Package Group | DDPAK/TO-263 TO-220 |
| Output Options | Fixed Output |
| Reference Design | |
| Additional Features | Overcurrent Protection Thermal Shutdown |
| Operating Temperature Range | 0 to 125 |
| Output Capacitor Type | Cap Free Non-Ceramic |
| Iout | 1.5 |
| Datasheet | SLVS056P |
| Vout2 | |
| Noise | 52 |
| Vdo | 2000 |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Iq | 4.3 |
| PSRR @ 100KHz | |
| Vin | 25 |
| Regulated Outputs | 1 |
咨询QQ
热线电话