所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SOIC |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Typical Slew Rate | 0.5@±15V V/us |
| Maximum Input Offset Voltage | 6@±15V mV |
| Maximum Input Bias Current | 0.5@±15V uA |
| Minimum CMRR | 70 dB |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±3.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Typical Voltage Gain | 106.02 dB |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Current - Output / Channel | 25mA |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current - Supply | 1.7mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 7 V ~ 36 V, ±3.5 V ~ 18 V |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Current - Input Bias | 80nA |
| Voltage - Input Offset | 1mV |
| Number of Circuits | 1 |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Supply Current | 2.8 mA |
| Operating Supply Voltage | +/- 3.5 V to +/- 18 V |
| Product Category | Operational Amplifiers - Op Amps |
| Common Mode Rejection Ratio - Min | 70 dB |
| Unit Weight | 0.002561 oz |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Input Bias Current - Max | 500 nA |
| Shutdown | No Shutdown |
| Maximum Dual Supply Voltage | +/- 18 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Series | UA741 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Offset Voltage | 6 mV |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Technology | Bipolar |
| Status | ACTIVE |
| Replaced By | |
| Temp (oC) | 0 to 70 |
| Package | Pins | SOIC (D) | 8 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 2500 | LARGE T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | |
| CMRR | 70 |
| GBW | 1 |
| Reference Design | |
| HiRel | Y |
| Package Group | PDIP SO SOIC |
| BW @ Acl | |
| Vs | |
| Iib | |
| Additional Features | |
| Rail-to-Rail | |
| Operating Temperature Range | 0 to 70 |
| IIB | 1500000 |
| Datasheet | SLOS094E |
| Architecture | |
| Vn at Flatband | |
| Iq per channel | 2.8 |
| TI Design | |
| Vos (Offset Voltage @ 25C) | 6 |
| Rating | Military |
| Offset Drift | |
| Vn at 1kHz | |
| Total Supply Voltage | 7 |
| Acl, min spec gain | |
| Settling Time (01%) | |
| Offset Voltage Drift (+/-) | |
| Io | |
| Supply Type | Dual |
| Dual Supply Voltage | +/- 5 V, +/- 9 V, +/- 12 V, +/- 15 V |
| Operating Supply Current | 1.7 mA |
| Ib - Input Bias Current | 500 nA |
| Product | Operational Amplifiers |
| GBP - Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Brand | Texas Instruments |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| SR - Slew Rate | 0.5 V/us |
| Length | 4.9 mm |
| Supply Voltage - Max | 36 V |
| Supply Voltage - Min | 7 V |
| Voltage Gain dB | 106.02 dB |
| Vos - Input Offset Voltage | 6 mV |
| Height | 1.58 mm |
| Pd - Power Dissipation | 500 mW |
咨询QQ
热线电话