所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 5SOT-23 |
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 1.7 V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Maximum Output Current | 0.25 A |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Maximum Power Dissipation | 638 mW |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.04@250mA V |
| Accuracy | ±0.5 % |
| Line Regulation | 0.01(Typ) %/V |
| Load Regulation | 0.002(Typ) %/mA |
| Reference Voltage | 1.2(Typ) V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.04@250mA |
| Package Width | 1.75(Max) |
| Minimum Input Voltage | 1.7 |
| PCB | 5 |
| Screening Level | Military |
| Maximum Power Dissipation | 638 |
| Type | LDO |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Standard Package Name | SOT-23 |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Package Length | 3.05(Max) |
| Special Features | Current Limit|Short Circuit Prote... |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.15@250mA |
| Package Height | 1.3(Max) |
| Output Voltage | 1.8 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Maximum Output Current | 0.25 |
| Accuracy | ±0.5 |
| Maximum Input Voltage | 5.5 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 250mA |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Voltage - Output | 1.8V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.04V @ 250mA |
| Current - Output | 250mA (Max) |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Voltage - Input | Up to 5.5V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 296-22493-1 |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Voltage Regulation Accuracy | 0.5 % |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Input Voltage MAX | 5.5 V |
| Dropout Voltage - Max | 0.15 V at 250 mA |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage MIN | + 1.7 V |
| Output Current | 250 mA |
| Series | TPS73218-EP |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Power Dissipation | 638 W |
| Operating Temp Range | -55C to 125C |
| Regulator Output Type | Fixed |
| Voltage Regulator Type | Linear |
| Package Type | SOT-23 |
| Polarity Type | Positive |
| Output Voltage Accuracy | �0.5 % |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Input Voltage | 5.5 V |
| Input Voltage (Min) | 1.7 V |
| Topology | LDO |
| Rad Hardened | No |
| Dropout Voltage@Current (Typ) | 0.04@250mA |
| Dropout Voltage@Current (Max) | 0.15@250mA |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -55 to 125 |
| DSCC # | V62/06644-04XE |
| Package | Pins | SOT-23 (DBV) | 5 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 3000 | LARGE T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | |
| Iout2 | |
| HiRel | Y |
| Fixed Output Options | 1.8 |
| Vout | 1.8 |
| Package Group | SOT-23 |
| Output Options | Fixed Output |
| Reference Design | |
| Additional Features | Enable Fast Transient Response Overcurrent Protection Reverse Current Protection Thermal Shutdown |
| Operating Temperature Range | -55 to 125 |
| Output Capacitor Type | Cap Free Ceramic |
| Iout | 0.25 |
| Datasheet | SGLS346 |
| Vout2 | |
| Noise | 30 |
| Vdo | 40 |
| Rating | HiRel Enhanced Product |
| TI Design | |
| Iq | 0.4 |
| PSRR @ 100KHz | 16 |
| Vin | 5.5 |
| Regulated Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 400 uA |
| Width | 1.6 mm |
| Brand | Texas Instruments |
| Length | 2.9 mm |
| Height | 1.15 mm |
| Pd - Power Dissipation | 0.638 W |
| Dropout Voltage | 40 mV |
咨询QQ
热线电话