所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 6SOT-223 |
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 1.7 V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Maximum Output Current | 0.25 A |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.04@250mA V |
| Accuracy | ±0.5 % |
| Line Regulation | 0.01(Typ) %/V |
| Load Regulation | 0.002(Typ) %/mA |
| Maximum Quiescent Current | 0.55 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Packaging | Tube |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 250mA |
| Supplier Device Package | SOT-223-6 |
| Voltage - Output | 1.8V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.04V @ 250mA |
| Current - Output | 250mA (Max) |
| Package / Case | SOT-223-6 |
| Voltage - Input | Up to 5.5V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 125 |
| Package | Pins | SOT-223 (DCQ) | 6 |
| Device Marking | |
| Package QTY | Carrier | |
| New Flag | |
| Functional Diagram | alt_sbvs037o.gif |
| Iout2 | |
| HiRel | |
| Fixed Output Options | 1.3 1.5 1.6 1.8 1.9 2.5 3 3.3 5 |
| Vout | 5.5 |
| Package Group | SON SOT-223 SOT-23 |
| Output Options | Adjustable Output Fixed Output |
| Reference Design | Y |
| Additional Features | Enable Fast Transient Response Foldback Overcurrent Protection Reverse Current Protection Thermal Shutdown |
| Operating Temperature Range | -40 to 125 |
| Output Capacitor Type | Cap Free Ceramic |
| Iout | 0.25 |
| Datasheet | SBVS037O |
| Vout2 | |
| Noise | 30 |
| Vdo | 40 |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Iq | 0.4 |
| PSRR @ 100KHz | 32 |
| Vin | 5.5 |
| Regulated Outputs | 1 |
咨询QQ
热线电话