所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 6WSON EP |
| Low Level Output Current | 100(Typ) uA |
| Operating Supply Voltage | 2.7 to 18 V |
| Maximum Power Dissipation | 1540 mW |
| Number of Segments | 10 |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Product Category | LED Lighting Drivers |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage | 2.7 V to 18 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | PWSON-6 |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Packaging | Reel |
| Power Dissipation | 1540 mW |
| Series | TPS61160 |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15 |
| Standard Package Name | SON |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Package Height | 0.75(Max) |
| Output Voltage | 2.7 to 38 |
| Maximum Power Dissipation | 1540 |
| Low Level Output Current | 100(Typ) |
| PCB | 6 |
| High Level Output Current | 100(Typ) |
| Package Width | 2.1(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | WSON EP |
| Package Length | 2.1(Max) |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 |
| Pin Count | 6 |
| Lead Shape | No Lead |
| Number of Outputs | 1 |
| Type - Secondary | White LED |
| Internal Driver | Yes |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 6-SON (2x2) |
| Voltage - Output | 26V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 18 V |
| Type - Primary | Backlight |
| Frequency | 500kHz ~ 700kHz |
| Topology | PWM, Step-Up (Boost) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| High Level Output Current | 100 uA |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | SON (DRV) | 6 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 3000 | LARGE T&R |
| New Flag | |
| Switching Frequency | 600 |
| Functional Diagram | fbd_slvs791d.gif |
| Type | Inductive |
| Peak Efficiency | 90 |
| Vout | 26 |
| Package Group | SON |
| Reference Design | |
| Duty Cycle | 93 |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 |
| Datasheet | SLVS791D |
| LED | 6 |
| Special Features | Load Disconnect During Shutdown Synchronous Rectification |
| LED Current Per Channel | 20 |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Vin | 18 |
| Channels | 1 |
| Shutdown Current | 1 |
| Brand | Texas Instruments |
| Pd - Power Dissipation | 1540 mW |
咨询QQ
热线电话