所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SOIC |
| Number of Internal Timers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5|9|12 V |
| Type | Standard |
| Maximum Power Dissipation | 725 mW |
| Maximum High Level Output Current | -10 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 100 mA |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Fabrication Technology | LinCMOS |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB | 8 |
| Maximum Power Dissipation | 725 |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5|9|12 |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Supplier Package | SOIC |
| Standard Package Name | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Maximum High Level Output Current | -10 |
| Package Length | 5(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 |
| Pin Count | 8 |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Maximum Low Level Output Current | 100 |
| Packaging | Tube |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Supply | 360µA |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 15 V |
| Frequency | 2.1MHz |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 4.9 x 3.91 x 1.58mm |
| Height | 1.58mm |
| Length | 4.9mm |
| Maximum Input Frequency | 2MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Package Type | SOIC-8 |
| Timer Type | Standard |
| Width | 3.91mm |
| Power Dissipation | 0.725 W |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| High Level Output Current | -10 mA |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| # Internal Timers | 1 |
| Low Level Output Current | 100 mA |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 2.5/3.3/5/9/12 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 2 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 15 V |
| DELETED | Compliant |
| Operating Mode | :Astable |
| No. of Timers | :1 |
| Supply Voltage Min | :2V |
| Supply Voltage Max | :15V |
| Digital IC Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :8 |
| Operating Temperature Min | :0°C |
| Operating Temperature Max | :70°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :555 |
| Clock External Input | :No |
| Device Marking | :TLC555CD |
| IC Generic Number | :555 |
| IC Temperature Range | :Commercial |
| Logic Function Number | :555 |
| Operating Temperature Range | :0°C to +70°C |
| Supply Voltage Range | :2V to 15V |
| Termination Type | :SMD |
| Weight (kg) | 0.0002 |
| Tariff No. | 85423190 |
| Case | SO8 |
| Integrated circuits features | low power |
| Power | 725mW |
| Output current | 15mA |
| Integrated circuit type | peripheral circuit |
| Gross weight | 0.2 g |
| Supply voltage | 2...15V DC |
| Multiplicity | 1 |
| spg | 750 |
| Collective package [pcs] | 750 |
| Kind of integrated circuit | astable, timer |
| Controlled voltage | 1,33 V |
| DC supplying current | 250µA |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | 0 to 70 |
| Package | Pins | SOIC (D) | 8 |
| Package QTY | Carrier | 75 | TUBE |
| Rating | Military |
| No of Outputs | |
| New Flag | |
| Functional Diagram | |
| Package Group | PDIP SO SOIC TSSOP |
| Datasheet | SLFS043F |
| Output Level | |
| VCC | 15 |
| Output Frequency | |
| Reference Design | Y |
| TI Design | Y |
| Special Features | |
| HiRel | Y |
| Divider Ratio | |
| Operating Frequency Range |
咨询QQ
热线电话