所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 20SSOP |
| Function | Headphone/Speaker |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Output Signal Type | Differential|Single |
| Output Type | 2-Channel Stereo |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Voltage Gain | 30(Max) dB |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.15@8Ohm@0.4W % |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.2 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 18 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Input Bias Current | 0.5@5V uA |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 1.2x2@8Ohm |
| Typical Single Supply Voltage | 5 |
| Rail to Rail | No |
| Maximum Output Current | 1000 |
| Package Width | 4.5(Max) |
| PCB | 20 |
| Maximum Power Dissipation | 1120 |
| Maximum Input Bias Current | 0.5@5V |
| EU RoHS | Compliant |
| Power Supply Type | Single |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | SSOP |
| Standard Package Name | SSOP |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Single Supply Voltage | 18 |
| Input Signal Type | Differential|Single |
| Package Length | 6.6(Max) |
| Pin Count | 20 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.2 |
| Package Height | 1.4(Max) |
| Packaging | Tape and Reel |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Features | Depop, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Standby |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Max Output Power x Channels @ Load | 1.2W x 2 @ 8 Ohm |
| Package / Case | 20-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Voltage - Supply | 2.2 V ~ 18 V |
| Type | Class AB |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 568-2379-1 |
| Supply Type | Single |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Available Set Gain | 30 dB |
| Part # Aliases | TDA8542TSDK-T |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Product | Class-AB |
| Product Category | Audio Amplifiers |
| THD plus Noise | 0.15 % |
| Audio Load Resistance | 16 Ohms |
| Supply Voltage - Max | 18 V |
| Supply Voltage - Min | 2.2 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Maximum Power Dissipation | 1120 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Output Power | 1.2 W |
| Supply Current | 15 mA |
咨询QQ
热线电话