所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 28SPDIP |
| Device Core | PIC |
| Family Name | PIC16 |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 3.5 KB |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| RAM Size | 128 byte |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Interface Type | I2C/SPI |
| On-Chip ADC | 5-chx10-bit |
| Number of Programmable I/Os | 22 |
| Number of Timers | 3 |
| Watchdog | 1 |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Matchcode | PIC16F872-I/SP |
| Unit Pack | 15 |
| Standard Leadtime | 14 weeks |
| MOQ | 1 |
| T(A)min | -40°C |
| ROM-Type | FLASH |
| Leadfree Defin. | RoHS-conform |
| T(A)max | 85°C |
| Bus width | 8Bit |
| Packaging | Tube |
| Core Processor | PIC |
| Core Size | 8-Bit |
| EEPROM Size | 64 x 8 |
| Oscillator Type | External |
| Data Converters | A/D 5x10b |
| Connectivity | I²C, SPI |
| Number of I /O | 22 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 5.5 V |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Package / Case | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Speed | 20MHz |
| Other Names | PIC16F872ISP |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| ADC Channels | 5 |
| ADC Resolution | 10bit |
| ADCs | 5 x 10 bit |
| Dimensions | 35.18 x 7.49 x 3.43mm |
| Height | 3.43mm |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Length | 35.18mm |
| Maximum Frequency | 20MHz |
| Maximum Number of CAN Channels | 0 |
| Maximum Number of Ethernet Channels | 0 |
| Maximum Number of I2C Channels | 1 |
| Maximum Number of LIN Channels | 0 |
| Maximum Number of PCI Channels | 0 |
| Maximum Number of SPI Channels | 1 |
| Maximum Number of UART Channels | 0 |
| Maximum Number of USART Channels | 0 |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of ADC Units | 1 |
| Number of PWM Units | 1 |
| Package Type | SPDIP |
| Pin Count | 28 |
| Pulse Width Modulation | 1(10 bit) (CCP) |
| PWM Resolution | 10bit |
| Timer Resolution | 16 bit, 8 bit |
| Timers | 1 x 16 bit, 2 x 8 bit |
| Typical Operating Supply Voltage | 4 → 5.5 V |
| USB Channels | 0 |
| Width | 7.49mm |
| Factory Pack Quantity | 15 |
| A/D Channels Available | 5 |
| A/D Bit Size | 10 bit |
| Core | PIC |
| Product Category | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Maximum Clock Frequency | 20 MHz |
| Data RAM Size | 128 B |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 4 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Processor Series | PIC16 |
| Data ROM Size | 64 B |
| Series | PIC16 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Frequency | 20 MHz |
| Total Internal Ram Size | 128Byte kB |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Number of Timers - General Purpose | 3 |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Device Core Size | 8 b |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Cpu Family | PIC16 |
| Programmable | Yes |
| # I/Os (Max) | 22 |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Controller Family/Series | :PIC16F |
| No. of I/O's | :22 |
| Supply Voltage Min | :4V |
| Supply Voltage Max | :5.5V |
| Digital IC Case Style | :DIP |
| No. of Pins | :28 |
| EEPROM Memory Size | :64Byte |
| RAM Memory Size | :128Byte |
| CPU Speed | :20MHz |
| Embedded Interface Type | :I2C, SPI |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| MSL | :- |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Device Marking | :PIC16F872-I/SP |
| Flash Memory Size | :3.5KB |
| IC Generic Number | :16F872 |
| IC Temperature Range | :Industrial |
| Logic Function Number | :16F872 |
| Memory Type | :Flash |
| Microprocessor/Controller Features | :2 Kbytes FLASH |
| No. of ADC Inputs | :5 |
| No. of Bits | :8 |
| No. of PWM Channels | :1 |
| No. of Timers | :4 |
| Number of bits in ADC | :10 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +85°C |
| Supply Voltage Range | :4V to 5.5V |
| Weight (kg) | 0.000001 |
| Tariff No. | 85423190 |
| Termination Type | :Through Hole |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
| Number of I/O | 22 |
| A/DInputs | 5-Channel,10-Bit |
| Comparators | 0 |
| CPUSpeed | 5MIPS |
| EEPROMMemory | 64Bytes |
| InputOutput | 22 |
| Interface | I2C/SPI |
| MemoryType | Flash |
| NumberofBits | 8 |
| PackageType | 28-pinSPDIP |
| ProgrammableMemory | 3.5KBytes |
| RAMSize | 128Bytes |
| Voltage,Range | 2-5.5V |
| Case | DIP28 |
| Kind of architecture | Harvard 8bit |
| Program memory | 3.5kB |
| SRAM memory capacity | 128B |
| Number of inputs/outputs | 22 |
| Number of 8-bit timers | 2 |
| Number of 16-bit timers | 1 |
| EEPROM memory capacity | 64B |
| Gross weight | 4.2 g |
| Operating voltage | 2...5.5V |
| Multiplicity | 1 |
| Integrated circuit type | PIC microcontroller |
| Collective package [pcs] | 15 |
| Max frequency | 20MHz |
| spg | 15 |
咨询QQ
热线电话