所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SO |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Timer/Interrupt |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Bus Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 |
| Standard Package Name | SOIC |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Package Height | 1.45(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| PCB | 8 |
| Package Width | 4(Max) |
| Supplier Package | SO |
| Package Length | 5(Max) |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 |
| Pin Count | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Features | Alarm, Leap Year, Watchdog Timer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 568-1068-1 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Product Category | Real Time Clock |
| RTC Bus Interface | I2C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Part # Aliases | PCF8563TD-T |
| RoHS | RoHS Compliant |
| 特性 | Alarm, Leap Year, Watchdog Timer |
| 供应商器件封装 | 8-SO |
| 操作温度 | -40°C ~ 85°C |
| 电压 - 电源 | 1.8 V ~ 5.5 V |
| 接口 | I²C, 2-Wire Serial |
| 日期格式 | YY-MM-DD-dd |
| 时间格式 | HH:MM:SS (24 hr) |
| 封装/外壳 | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| 类型 | Clock/Calendar |
| Product | Real Time Clocks |
| Brand | NXP Semiconductors |
咨询QQ
热线电话