所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SO |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Timer/Interrupt |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Bus Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Product Category | Real Time Clock |
| RoHS | RoHS Compliant |
| RTC Bus Interface | Serial |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOT-96 |
| Packaging | Tube |
| Factory Pack Quantity | 100 |
| Part # Aliases | PCF8563TD |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 |
| Standard Package Name | SOIC |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Package Height | 1.45(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| PCB | 8 |
| Package Width | 4(Max) |
| Supplier Package | SO |
| Package Length | 5(Max) |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 |
| Pin Count | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Features | Alarm, Leap Year, Watchdog Timer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.45mm |
| Functions | Alarm, Calendar, Clock, Interrupt, Timer |
| Height | 1.45mm |
| Length | 5mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Package Type | SO |
| Width | 4mm |
| Clock IC Type | :RTC |
| Supply Voltage Min | :1V |
| Supply Voltage Max | :5.5V |
| Digital IC Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :8 |
| IC Interface Type | :I2C |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :8563 |
| Clock Frequency | :400kHz |
| Device Marking | :PCF8563T/F4 |
| IC Case Style | :SOIC |
| IC Generic Number | :8563 |
| Logic Function Number | :8563 |
| Microprocessor Support IC Type | :Real-Time Clock |
| No. of Outputs | :2 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +85°C |
| RTC Features | :Power-On Reset |
| Supply Voltage Range | :1V to 5.5V |
| Voltage Vcc Min | :1.8V |
| Weight (kg) | 0.000065 |
| Tariff No. | 85423990 |
| Case | SO8 |
| Integrated circuits features | Power-on-reset |
| Integrated circuit type | RTC circuit |
| Date format | YY-MM-DD-dd |
| Gross weight | 0.3 g |
| Frequency | 32768Hz |
| spg | 2500 |
| Supply voltage | 1.8...5.5V DC |
| Clock format | HH:MM:SS:hh (24h) |
| DC supplying current | 800µA |
| Collective package [pcs] | 2500 |
| Multiplicity | 1 |
咨询QQ
热线电话