所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 16SSOP |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Typical Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Typical Slew Rate | 6@5V V/us |
| Rail to Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Maximum Input Offset Voltage | 0.5@5V mV |
| Maximum Input Bias Current | 0.00001@5V uA |
| Typical Input Noise Voltage Density | 25@5V nV/rtHz |
| Minimum CMRR | 70 dB |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical NonInverting Input Noise Current Density | 0.003@5V pA/rtHz |
| Typical Voltage Gain | 124 dB |
| Standard Package | Cut Tape |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Manufacturer Type | Precision Amplifier |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB | 16 |
| Maximum Input Bias Current | 0.00001@5V |
| Minimum PSRR | 90.46(Typ) |
| EU RoHS | Compliant |
| Typical Gain Bandwidth Product | 5.5 |
| Typical Voltage Gain | 124 |
| Power Supply Type | Single |
| Output Type | CMOS|Rail to Rail |
| Minimum CMRR | 70 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | SSOP |
| Standard Package Name | SSOP |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 |
| Shut Down Support | No |
| Package Length | 5(Max) |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Input Offset Current | 0.00001@5V |
| Maximum Input Offset Voltage | 0.5@5V |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Packaging | Tape and Reel |
| Typical Slew Rate | 6@5V |
| Technology | CMOS |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Current - Output / Channel | 50mA |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Current - Supply | 750µA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Slew Rate | 6 V/µs |
| Current - Input Bias | 0.2pA |
| Voltage - Input Offset | 150µV |
| Number of Circuits | 4 |
| Gain Bandwidth Product | 5.5MHz |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | OPA4340EACT |
| Factory Pack Quantity | 250 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V to 5.5 V |
| Product Category | Operational Amplifiers - Op Amps |
| Common Mode Rejection Ratio - Min | 70 dB |
| Unit Weight | 0.002603 oz |
| Number of Channels | 4 Channel |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Shutdown | No Shutdown |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Series | OPA4340 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Offset Voltage | 500 uV |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Current | 3.8 mA |
| Input Bias Current - Max | 10 pA |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Package Type | SSOP |
| Number of Elements | 4 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required V |
| Input Bias Current | 0.01 nA |
| Power Supply Requirement | Single |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required V |
| Shut Down Feature | No |
| Rad Hardened | No |
| Single Supply Voltage (Min) | 2.5 V |
| Single Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Single Supply Voltage (Typ) | 3/5 V |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required V |
| Power Supply Rejection Ratio | 90.46 dB |
| Voltage Gain in dB | 124 dB |
| Unity Gain Bandwidth Product | 5.5MHz |
| Status | ACTIVE |
| Replaced By | |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | SSOP (DBQ) | 16 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 250 | SMALL T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | |
| CMRR | 80 |
| GBW | 5.5 |
| Reference Design | |
| HiRel | |
| Package Group | SOIC SSOP |
| BW @ Acl | |
| Vs | 5 |
| Iib | |
| Additional Features | |
| Rail-to-Rail | In Out |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 |
| IIB | 10 |
| Datasheet | SBOS073B |
| Architecture | |
| Vn at Flatband | |
| Iq per channel | 0.95 |
| TI Design | |
| Vos (Offset Voltage @ 25C) | 0.5 |
| Rating | Catalog |
| Offset Drift | 2.5 |
| Vn at 1kHz | 25 |
| Total Supply Voltage | 2.7 |
| Acl, min spec gain | |
| Settling Time (01%) | |
| Offset Voltage Drift (+/-) | |
| Io | |
| 封装类型 | SSOP |
| 典型电压增益 | 124 dB |
| 典型增益带宽积 | 5.5MHz |
| 典型单电源电压 | 3 V 5 V |
| 典型转换速率 | 6V/µs |
| 安装类型 | 表面贴装 |
| 电源类型 | 单 |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| 高度 | 1.5mm |
| 最高工作温度 | +85 °C |
| 宽度 | 4mm |
| 尺寸 | 5 x 4 x 1.5mm |
| 引脚数目 | 16 |
| 长度 | 5mm |
| 每片芯片通道数目 | 4 |
| 输出类型 | CMOS、轨至轨 |
| 典型输入电压噪声密度 | 25nV/√Hz |
| Supply Type | Single |
| Operating Supply Current | 750 uA |
| Ib - Input Bias Current | 10 pA |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio | 90.46 dB |
| Product | Operational Amplifiers |
| GBP - Gain Bandwidth Product | 5.5 MHz |
| Brand | Texas Instruments |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio | 92 dB |
| SR - Slew Rate | 6 V/us |
| en - Input Voltage Noise Density | 25 nV/sqrt Hz |
| Length | 5 mm (Max) |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| In - Input Noise Current Density | 0.003 pA/sqrt Hz |
| Supply Voltage - Min | 2.5 V |
| Voltage Gain dB | 124 dB |
| Vos - Input Offset Voltage | 500 uV |
| Vcm - Common Mode Voltage | Negative Rail - 0.3 V to Positive Rail + 0.3 V |
| Height | 1.5 mm (Max) |
咨询QQ
热线电话