所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SOIC |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Typical Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Typical Slew Rate | 2.3@±15V V/us |
| Maximum Input Offset Voltage | 0.2@±15V mV |
| Maximum Input Bias Current | 0.01@±15V uA |
| Typical Input Noise Voltage Density | 3.5@±15V nV/rtHz |
| Minimum CMRR | 120 dB |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±2.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical NonInverting Input Noise Current Density | 0.4@±15V pA/rtHz |
| Typical Voltage Gain | 160 dB |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Manufacturer Type | Low Noise Amplifier |
| Rail to Rail | No |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB | 8 |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±18 |
| Maximum Input Bias Current | 0.01@±15V |
| Packaging | Tube |
| EU RoHS | Compliant |
| Typical Gain Bandwidth Product | 8 |
| Typical Voltage Gain | 160 |
| Power Supply Type | Dual |
| Minimum CMRR | 120 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | SOIC |
| Standard Package Name | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±2.5 |
| Typical Dual Supply Voltage | ±3|±5|±9|±12|±15 |
| Shut Down Support | No |
| Package Length | 5(Max) |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Input Offset Current | 0.01@±15V |
| Maximum Input Offset Voltage | 0.2@±15V |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Minimum PSRR | 126.02(Typ) |
| Typical Slew Rate | 2.3@±15V |
| Technology | Bipolar |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Current - Output / Channel | 45mA |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Supply | 3.7mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 5 V ~ 36 V, ±2.5 V ~ 18 V |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Slew Rate | 2.3 V/µs |
| Current - Input Bias | 2.5nA |
| Voltage - Input Offset | 10µV |
| Number of Circuits | 2 |
| Gain Bandwidth Product | 8MHz |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 75 |
| Supply Current | 3.8 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V to 36 V, +/- 2.5 V to +/- 18 V |
| Product Category | Operational Amplifiers - Op Amps |
| Common Mode Rejection Ratio - Min | 120 dB |
| Unit Weight | 0.002677 oz |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Input Bias Current - Max | 10 nA |
| Shutdown | No Shutdown |
| Maximum Dual Supply Voltage | +/- 18 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Output Current | 45 mA |
| Series | OPA2227 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Offset Voltage | 200 uV |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Number of Elements | 2 |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Power Supply Requirement | Dual |
| Dual Supply Voltage (Min) | �2.5 V |
| Rail/Rail I/O Type | No |
| Shut Down Feature | No |
| Rad Hardened | No |
| Dual Supply Voltage (Max) | �18 V |
| Power Supply Rejection Ratio | 126.02 dB |
| Voltage Gain in dB | 160 dB |
| Unity Gain Bandwidth Product (Typ) | 8MHz |
| Input Bias Current | 10 nA |
| Single Supply Voltage (Min) | Not Required V |
| Single Supply Voltage (Max) | Not Required V |
| Single Supply Voltage (Typ) | Not Required V |
| Package Type | SOIC |
| Unity Gain Bandwidth Product | 8MHz |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | SOIC (D) | 8 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 75 | TUBE |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_sbos110b.gif |
| CMRR | 120 |
| GBW | 8 |
| Reference Design | |
| HiRel | |
| Package Group | PDIP SOIC |
| BW @ Acl | |
| Vs | 36 |
| Iib | |
| Additional Features | |
| Rail-to-Rail | |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 |
| IIB | 10000 |
| Datasheet | SBOS110B |
| Architecture | |
| Vn at Flatband | |
| Iq per channel | 3.8 |
| TI Design | |
| Vos (Offset Voltage @ 25C) | 0.075 |
| Rating | Catalog |
| Offset Drift | 0.1 |
| Vn at 1kHz | 3 |
| Total Supply Voltage | 5 |
| Acl, min spec gain | |
| Settling Time (01%) | |
| Offset Voltage Drift (+/-) | |
| Io | |
| 典型双电源电压 | ±12 V, ±15 V, ±3 V, ±5 V, ±9 V |
| 典型电压增益 | 160 dB |
| 典型增益带宽积 | 8MHz |
| 最高工作温度 | +85°C |
| 典型转换速率 | 2.3V/µs |
| 安装类型 | 表面贴装 |
| 电源类型 | 双 |
| 最低工作温度 | -40°C |
| 高度 | 1.58mm |
| 宽度 | 3.91mm |
| 封装类型 | SOIC |
| 引脚数目 | 8 |
| 长度 | 4.9mm |
| 每片芯片通道数目 | 2 |
| 尺寸 | 4.9 x 3.91 x 1.58mm |
| 典型输入电压噪声密度 | 3.5nV/√Hz |
| Supply Type | Single, Dual |
| Dual Supply Voltage | +/- 3 V, +/- 5 V, +/- 9 V |
| Operating Supply Current | 3.7 mA |
| Ib - Input Bias Current | 10 nA |
| Product | Operational Amplifiers |
| GBP - Gain Bandwidth Product | 8 MHz |
| Brand | Texas Instruments |
| CMRR - Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| SR - Slew Rate | 2.3 V/us |
| PSRR - Power Supply Rejection Ratio | 126.02 dB |
| en - Input Voltage Noise Density | 3.5 nV/sqrt Hz |
| Length | 4.9 mm |
| Supply Voltage - Max | 36 V |
| In - Input Noise Current Density | 0.4 pA/sqrt Hz |
| Supply Voltage - Min | 5 V |
| Voltage Gain dB | 160 dB |
| Vos - Input Offset Voltage | 200 uV |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Height | 1.58 mm |
咨询QQ
热线电话