所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8PDIP |
| Number of Internal Timers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5|9|12|15 V |
| Type | Standard |
| Maximum High Level Output Current | -200 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 200 mA |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Typical Operating Supply Voltage | 5|9|12|15 |
| Standard Package Name | PDIP |
| Fabrication Technology | Bipolar |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Maximum Low Level Output Current | 200 |
| Maximum High Level Output Current | -200 |
| Packaging | Tube |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16 |
| Supplier Package | PDIP |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 |
| Pin Count | 8 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Matchcode | NE555N TD |
| Vcc(min) | 4.5V |
| Unit Pack | 50 |
| Mounting | THT |
| MOQ | 8000 |
| Vcc(max) | 16V |
| Top(max) | 70°C |
| Top(min) | 0°C |
| Standard Leadtime | 45 weeks |
| Automotive | NO |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Supply | 10mA |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 16 V |
| Frequency | 500kHz |
| Other Names | 497-1963-5 |
| Package/Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 9.27 x 6.35 x 3.3mm |
| Height | 3.3mm |
| Length | 9.27mm |
| Maximum Input Frequency | >0.5MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16 V |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Package Type | DIP-8 |
| Timer Type | Standard |
| Width | 6.35mm |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| High Level Output Current | -200 mA |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| # Internal Timers | 1 |
| Low Level Output Current | 200 mA |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5/9/12/15 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 16 V |
| DELETED | Compliant |
| Operating Mode | :Astable, Monostable |
| No. of Timers | :1 |
| Supply Voltage Min | :4.5V |
| Supply Voltage Max | :16V |
| Digital IC Case Style | :DIP |
| No. of Pins | :8 |
| Operating Temperature Min | :0°C |
| Operating Temperature Max | :70°C |
| MSL | :- |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :555 |
| Clock External Input | :No |
| Device Marking | :NE555N |
| Operating Temperature Range | :0°C to +70°C |
| Supply Voltage Range | :4.5V to 16V |
| Termination Type | :Through Hole |
| Weight (kg) | 0.001 |
| Tariff No. | 85411000 |
| Current,Supply | 3mA |
| NumberofPins | 8 |
| PackageType | DIP-8 |
| Temperature,Operating | 0to70°C |
| Temperature,Storage | -65to150°C |
| Time,Fall,Output | 100ns |
| Time,Rise,Output | 100ns |
| Voltage,Control | 10V |
| Voltage,Output,HighLevel | 12.5V |
| Voltage,Output,LowLevel | 2.5V |
| Voltage,Supply | 4.5to16V |
咨询QQ
热线电话