所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 6DFN EP |
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 1.5 V |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Maximum Output Current | 0.675 A |
| Output Voltage | 3 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.18@500mA V |
| Accuracy | ±2 % |
| Line Regulation | 4(Typ) mV |
| Load Regulation | 10(Typ) mV |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Cut Tape |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.18@500mA |
| Minimum Input Voltage | 1.5 |
| Type | LDO |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | DFN EP |
| Standard Package Name | DFN |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Special Features | Enable Control|ESD Protection|Sho... |
| Pin Count | 6 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.23@500mA |
| Output Voltage | 3 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Maximum Output Current | 0.675 |
| Accuracy | ±2 |
| Maximum Input Voltage | 6 |
| Lead Shape | No Lead |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 675mA |
| Supplier Device Package | 6-DFN (3x3) |
| Voltage - Output | 3V |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.18V @ 500mA |
| Current - Output | 500mA |
| Package / Case | 6-VDFN Exposed Pad |
| Voltage - Input | Up to 6V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Output Current | 675 mA |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Voltage MAX | 6 V |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Dropout Voltage - Max | 0.23 V at 500 mA |
| Voltage Regulation Accuracy | 2 % |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage MIN | + 1.5 V |
| Width | 3.3 mm |
| Brand | ON Semiconductor |
| Length | 3 mm |
| Series | NCP605 |
| Height | 0.85 mm (Max) |
| Dropout Voltage | 0.18 V at 500 mA |
咨询QQ
热线电话