所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 16SOIC |
| Logic Function | Counter/Divider |
| Logic Family | 4000 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Operation Mode | UP Counter |
| Type | Binary |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Product Category | Counter Shift Registers |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Counter Type | Presettable |
| Counting Sequence | Up |
| Number of Circuits | 1 |
| Package / Case | SOIC-16 |
| Logic Type | CMOS |
| Number of Input Lines | 1 |
| Propagation Delay Time | 620 ns, 240 ns, 170 ns |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Packaging | Reel |
| Function | Counter/Divider |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Output Lines | 5 |
| Operating Supply Voltage | - 0.5 V to + 18 V |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Supply Voltage - Max | 18 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Mounting | Surface Mount |
| Absolute Propagation Delay Time | 740 |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB | 16 |
| Number of Element Outputs | 5 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15 |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Supplier Package | SOIC |
| Standard Package Name | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Package Length | 10(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 |
| Pin Count | 16 |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Number of Stages | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Reset | Asynchronous |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits per Element | 5 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Count Rate | 8MHz |
| Timing | Synchronous |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Number of Elements | 1 |
| Package/Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | MC14018BDR2GOSCT |
| 系列 | 4000B |
| 触发器类型 | Positive Edge |
| 供应商器件封装 | 16-SOIC |
| 复位 | Asynchronous |
| 操作温度 | -55°C ~ 125°C |
| 电压 - 电源 | 3 V ~ 18 V |
| 元件数 | 1 |
| 计数速率 | 8MHz |
| 封装/外壳 | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| 逻辑类型 | Divide-by-N |
| 每元件位数 | 5 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Number of Bits | 5 bit |
| Series | MC14018B |
咨询QQ
热线电话