所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 16SOIC |
| Logic Function | Counter/Divider |
| Logic Family | 4000 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Operation Mode | UP Counter |
| Type | Binary |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Mounting | Surface Mount |
| Absolute Propagation Delay Time | 740 |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB | 16 |
| Number of Element Outputs | 5 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15 |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Supplier Package | SOIC |
| Standard Package Name | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Package Length | 10(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 |
| Pin Count | 16 |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Number of Stages | 5 |
| Packaging | Rail |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Reset | Asynchronous |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits per Element | 5 |
| Logic Type | Divide-by-N |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Count Rate | 8MHz |
| Timing | Synchronous |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Number of Elements | 1 |
| Other Names | MC14018BDGOS |
| Package/Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Counter Type | Presettable |
| Function | Counter/Divider |
| Product Category | Counter Shift Registers |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Number of Input Lines | 1 |
| Factory Pack Quantity | 48 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Voltage | - 0.5 V to + 18 V |
| Counting Sequence | Up |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Propagation Delay Time | 620 ns, 240 ns, 170 ns |
| Number of Output Lines | 5 |
| Package / Case | SOIC-16 |
| Supply Voltage - Max | 18 V |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Technology | CMOS |
| Logical Function | Counter/Divider |
| Operating Temp Range | -55C to 125C |
| Package Type | SOIC |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Number of Bits | 5 |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 3.3/5/9/12/15 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 3 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 18 V |
| Clock Frequency | :8MHz |
| Count Maximum | :5 |
| Supply Voltage Min | :3V |
| Supply Voltage Max | :18V |
| Logic Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :16 |
| Operating Temperature Min | :-55°C |
| MSL | :- |
| Weight (kg) | 0.002 |
| Tariff No. | 85411000 |
咨询QQ
热线电话