所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Counter Shift Registers |
| RoHS | No |
| Counter Type | Presettable |
| Counting Sequence | Up |
| Number of Circuits | 1 |
| Package / Case | SOIC-16 |
| Logic Family | 14018 |
| Logic Type | CMOS |
| Number of Input Lines | 1 |
| Propagation Delay Time | 620 ns, 240 ns, 170 ns |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Packaging | Rail |
| Function | Counter/Divider |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Output Lines | 5 |
| Operating Supply Voltage | - 0.5 V to + 18 V |
| Factory Pack Quantity | 48 |
| Supply Voltage - Max | 18 V |
| Life | Obsolete |
| Reset | Asynchronous |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits per Element | 5 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Count Rate | 8MHz |
| Timing | Synchronous |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Standard Package | 48 |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Number of Elements | 1 |
| Other Names | MC14018BDOS |
| Package/Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Contains lead / RoHS non-compliant |
咨询QQ
热线电话