所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 28PCDIP |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Function | Clock/Calendar/NV Timekeeping RAM/Battery Backup |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Bus Type | Parallel |
| User RAM | 8192 byte |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Matchcode | M48T08-150PC1 |
| Permis.T(A) max | 70°C |
| Density | 64Kbit |
| Unit Pack | 12 |
| Standard Leadtime | 27 weeks |
| MOQ | 12 |
| U(cc) max | 5.5V |
| Number of cells | 1 |
| Permis.T(A) min | 0°C |
| Packaging | TUBE |
| Leadfree Defin. | RoHS-conform |
| U(cc) min | 4.75V |
| Automotive | NO |
| Type | TIMEKEEPER |
| Organisation | 8Kx8 |
| Access Time | 150ns |
| U(cc) | 5.0V |
| Features | Leap Year, Watchdog Timer |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 28-PCDIP, CAPHAT® |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Interface | Parallel |
| Package/Case | 28-DIP Module (0.600", 15.24mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 39.98 x 18.34 x 8.89mm |
| Height | 8.89mm |
| Length | 39.88mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +70 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.75 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C |
| Package Type | PCDIP |
| Pin Count | 28 |
| Width | 18.34mm |
| Mounting Style | Through Hole |
| Product Category | Real Time Clock |
| RTC Memory Size | 8 KB |
| RTC Bus Interface | Parallel |
| Battery Backup Switching | Yes |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Package / Case | PDIP-28 |
| Factory Pack Quantity | 12 |
| Supply Voltage - Min | 4.75 V |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature (Max) | 70C |
| Operating Temperature (Min) | 0C |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.75 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| DELETED | Compliant |
| Capacitance,Input | 10pF |
| Capacitance,Output | 10pF |
| Current,Input,Leakage | ±1μA |
| Current,Operating | 80mA |
| Current,Output,Leakage | ±1μA |
| DataRetention | 10yrs. |
| MemoryType | Non-VolatileSRAM |
| Organization | 8K×8 |
| PackageType | PCDIP-28 |
| PowerDissipation | 1W |
| Temperature,Operating | 0to+70°C |
| Time,Access | 150ns |
| Time,Fall | ≤5ns |
| Time,Rise | ≤5ns |
| Voltage,Input,High | 5.05to5.8V |
| Voltage,Input,Low | 0.8V |
| Voltage,Output,High | 2.4V |
| Voltage,Output,Low | 0.4V |
| Voltage,Supply | 4.75to5.5V |
| Case | DIP28 |
| Memory capacity | 64kbit |
| Multiplicity | 1 |
| Memory organisation | 8kx8bit |
| Gross weight | 0.02 kg |
| Kind of memory | NV SRAM |
| Integrated circuit type | memory |
| Collective package [pcs] | 12 |
| Access time | 150ns |
| spg | 12 |
咨询QQ
热线电话