所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 16SOIC |
| Time Format | HH:MM:SS:hh |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Timer/Interrupt |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Bus Type | Serial (SPI) |
| User RAM | 64 byte |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Standard Package | Bulk |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5 |
| Standard Package Name | SOIC |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Package Height | 1.6(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| PCB | 16 |
| User RAM | 64 |
| Package Width | 4(Max) |
| Supplier Package | SOIC |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 |
| Package Length | 10(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 |
| Pin Count | 16 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Features | Alarm, Leap Year, NVRAM, Square Wave Output, Watchdog Timer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Memory Size | 44B |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5 V ~ 3.5 V |
| Interface | SPI |
| Type | Clock/Calendar |
| Package/Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 497-5373-1 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Product Category | Real Time Clock |
| RTC Memory Size | 64 B |
| RTC Bus Interface | Serial |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Package / Case | SO-16 |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| 功能 | 警报,备用电池,中断,NVRAM,实时时钟,监控计时器 |
| 最高工作温度 | +85 °C |
| 安装类型 | 表面贴装 |
| 引脚数目 | 16 |
| 高度 | 1.6mm |
| 最低工作温度 | -40 °C |
| 日期格式 | 二进制,D:D:M:Y:C |
| 时间格式 | 二进制,HH:MM:SS |
| 宽度 | 4mm |
| 封装类型 | SOIC |
| 最大工作电源电压 | 5.5 V |
| 长度 | 10mm |
| 用户RAM | 44B |
| 最小工作电源电压 | 2.7 V |
| 总线类型 | 串行 - SPI |
| 尺寸 | 10 x 4 x 1.6mm |
| Product | Real Time Clocks |
| Series | M41T94 |
| Brand | STMicroelectronics |
| Battery Backup Switching | Backup Switching |
咨询QQ
热线电话