所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 |
| Standard Package Name | SOIC |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Bus Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Package Height | 1.65(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Packaging | Tube |
| PCB | 8 |
| User RAM | 8 |
| Package Width | 4(Max) |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Supplier Package | SO N |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 |
| Package Length | 5(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 |
| Pin Count | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Features | Leap Year |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Standard Package | 100 |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5 V ~ 3.5 V |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.25mm |
| Functions | Calendar, Chip Deselect, Clock, Switch Over |
| Height | 1.25mm |
| Length | 5mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | SOIC |
| User RAM | 8B |
| Width | 4mm |
| Clock IC Type | :RTC |
| Supply Voltage Min | :2V |
| Supply Voltage Max | :5.5V |
| Digital IC Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :8 |
| IC Interface Type | :I2C, Serial |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| MSL | :- |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :41 |
| Data Retention Time | :10Yr |
| Device Marking | :M41T00M6E |
| IC Generic Number | :41T00 |
| Logic Function Number | :41T00 |
| Memory Case Style | :SOIC |
| Memory Configuration | :8 x 8 |
| Memory Size | :8bit |
| Memory Type | :NVRAM |
| Memory Voltage Vcc | :3V |
| NVRAM Features | :RTC, Internal Battery, XTAL |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +85°C |
| Supply Voltage Range | :2V to 5.5V |
| Weight (kg) | 0.000001 |
| Tariff No. | 85423190 |
咨询QQ
热线电话