所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 16DFN |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Function | Clock/Calendar/Battery Backup |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Bus Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| User RAM | 8 byte |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 |
| Standard Package Name | DFN |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Packaging | Tape and Reel |
| User RAM | 8 |
| Supplier Package | DFN |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 |
| Pin Count | 16 |
| Lead Shape | No Lead |
| Features | Audio, Leap Year, Trickle-Charger |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-DFN (5x4) |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.7 V ~ 3.6 V |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Package/Case | 16-VFDFN Exposed Pad |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 497-6883-1 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Product Category | Real Time Clock |
| RTC Memory Size | 8 B |
| RTC Bus Interface | 2-Wire, I2C |
| Battery Backup Switching | Yes |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Package / Case | DFN-16 |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Product | Real Time Clocks |
| Series | M41T00A |
| Brand | STMicroelectronics |
咨询QQ
热线电话