所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8PDIP |
| Number of Internal Timers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5|9|12|15 V |
| Type | Standard |
| Maximum Power Dissipation | 600 mW |
| Maximum High Level Output Current | -200 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 50 mA |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Typical Operating Supply Voltage | 5|9|12|15 |
| Standard Package Name | PDIP |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Maximum Low Level Output Current | 50 |
| Maximum High Level Output Current | -200 |
| Packaging | Rail |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16 |
| Supplier Package | PDIP |
| Maximum Power Dissipation | 600 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 |
| Pin Count | 8 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Supply | 7.5mA |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 16 V |
| Other Names | LM555CNFS |
| Package/Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 50 |
| Product Category | Timers & Support Products |
| Series | LM555 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Unit Weight | 0.030018 oz |
| Supply Voltage - Max | 16 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Package / Case | PDIP-8 |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Part # Aliases | LM555CN_NL |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Power Dissipation | 0.6 W |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| Package Type | PDIP |
| High Level Output Current | -200 mA |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| # Internal Timers | 1 |
| Low Level Output Current | 50 mA |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5/9/12/15 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 16 V |
| DELETED | Compliant |
| 供应商器件封装 | 8-DIP |
| 操作温度 | 0°C ~ 70°C |
| 电压 - 电源 | 4.5 V ~ 16 V |
| 封装/外壳 | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| 类型 | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| 电流 - 电源 | 7.5mA |
| 封装类型 | PDIP |
| Board Level Components | Y |
| 最大低电平输出电流 | 50mA |
| 最高工作温度 | +70 °C |
| 安装类型 | 通孔 |
| 引脚数目 | 8 |
| 高度 | 3.15mm |
| 最低工作温度 | 0 °C |
| 最小工作电源电压 | 4.5 V |
| 宽度 | 6.35mm |
| 计时器类型 | 复位 |
| 最大高电平输出电流 | 200mA |
| 最大工作电源电压 | 16 V |
| 长度 | 10.15mm |
| 尺寸 | 10.15 x 6.35 x 3.15mm |
| 内部计时器数目 | 1 |
| Brand | Fairchild Semiconductor |
| Pd - Power Dissipation | 600 mW |
| Height | 3.4 mm |
| Width | 6.4 mm |
| Length | 9.2 mm |
咨询QQ
热线电话