所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SOIC N |
| Number of Internal Timers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5|9|12|15 V |
| Type | Standard |
| Maximum Power Dissipation | 600 mW |
| Maximum High Level Output Current | -200 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 50 mA |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Typical Operating Supply Voltage | 5|9|12|15 |
| Standard Package Name | SOIC |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Package Height | 1.5(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Low Level Output Current | 50 |
| Maximum High Level Output Current | -200 |
| Packaging | Tape and Reel |
| PCB | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16 |
| Package Width | 4(Max) |
| Supplier Package | SOIC N |
| Package Length | 5(Max) |
| Maximum Power Dissipation | 600 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 |
| Pin Count | 8 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Current - Supply | 7.5mA |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 16 V |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | LM555CMXFSCT |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Product Category | Timers & Support Products |
| Series | LM555 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Unit Weight | 0.005044 oz |
| Supply Voltage - Max | 16 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Package / Case | SOIC-8 Narrow |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Power Dissipation | 0.6 W |
| Operating Temp Range | 0C to 70C |
| Package Type | SOIC N |
| High Level Output Current | -200 mA |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| # Internal Timers | 1 |
| Low Level Output Current | 50 mA |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5/9/12/15 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 16 V |
| DELETED | Compliant |
| 供应商器件封装 | 8-SOIC |
| 操作温度 | 0°C ~ 70°C |
| 电压 - 电源 | 4.5 V ~ 16 V |
| 封装/外壳 | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| 类型 | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| 电流 - 电源 | 7.5mA |
| Brand | Fairchild Semiconductor |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Pd - Power Dissipation | 600 mW |
咨询QQ
热线电话