所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Packaging | Tray |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Current Rating | 0.5A (per Contact) |
| Features | Zero Insertion Force (ZIF) |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Voltage Rating | 50V |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Connector Type | Bottom Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Height Above Board | 0.075" (1.90mm) |
| Standard Package | 50 |
| Termination | Solder |
| Number of Positions | 5 |
| Cable End Type | Tapered |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Product Category | FFC & FPC Connectors |
| Product Type | Board Mount |
| RoHS | RoHS Compliant |
咨询QQ
热线电话