Lattice Semiconductor Corporation
所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Number of LABs/CLBs | 160 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Logic Elements/Cells | 1280 |
| Standard Package | 90 |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Total RAM Bits | 65536 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage - Supply | 1.14 V ~ 1.26 V |
| Number of I /O | 72 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Dimensions | 14 x 14 x 1.05mm |
| Family Name | iCE40 HX |
| Height | 1.05mm |
| Length | 14mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.26 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.14 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Logic Cells | 1280 |
| Number of Logic Units | 160 |
| Number of RAM Bits | 64kbit |
| Number of Registers | 1280 |
| Package Type | VQFP |
| Pin Count | 100 |
| Width | 14mm |
| rohs | Compliant |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Factory Pack Quantity | 90 |
| Product | iCE40HX |
| Number of Logic Array Blocks - LABs | 160 |
| Series | iCE40HX1K-VQ |
| Number of I/Os | 72 |
| Maximum Operating Frequency | 533 MHz |
| Packaging | Tray |
| Number of Gates | 1280 |
| Number of Logic Elements | 1280 |
| M4K Memory | 64 kbit |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Total Memory | 64 kbit |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Logic Cells | 1280 |
| Frequency | 256 MHz |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Process Technology | 40nm |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| RAM Bits | 65536 b |
| Programmable | Yes |
| # I/Os (Max) | 72 |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 1.2 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 1.14 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 1.26 V |
| No. of Logic Blocks | :16 |
| No. of Macrocells | :1280 |
| Family Type | :iCE40 |
| Logic Case Style | :VQFP |
| No. of Pins | :100 |
| No. of I/O's | :95 |
| Clock Management | :PLL |
| Core Supply Voltage Min | :1.14V |
| Core Supply Voltage Max | :1.26V |
| I/O Supply Voltage | :3.46V |
| Operating Frequency Max | :133MHz |
| MSL | :MSL 3 - 168 hours |
| Weight (kg) | 0.0002 |
| Tariff No. | 85423990 |
| Standard Pack Qty | 90 |
咨询QQ
热线电话