所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 5SOT-23 |
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Maximum Output Current | 0.18 A |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Accuracy | ±1 % |
| Line Regulation | 0.3 %/V |
| Load Regulation | 2.5(Typ) % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Fixed |
| Standard Package | Cut Tape |
| Standard Package | Tape & Reel |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Standard Package Name | SOT-23 |
| Output Voltage | 1.2 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Maximum Output Current | 0.18 |
| Accuracy | ±1 |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Minimum Input Voltage | 2.7 |
| Special Features | Current Limit|Excellent Line and ... |
| Maximum Input Voltage | 5.5 |
| Type | LDO |
| Pin Count | 5 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 260mA |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Voltage - Output | 1.2V |
| Current - Output | 180mA |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Voltage - Input | 2.7 V ~ 5.5 V |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | FAN2558S12XCT |
| Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3mm |
| Height | 1.3mm |
| Length | 3.1mm |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | SOT-23 |
| Quiescent Current | 0.001mA |
| Width | 1.8mm |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Voltage Regulation Accuracy | 1 % |
| Part # Aliases | FAN2558S12X_NL |
| Product Category | LDO Voltage Regulators |
| Unit Weight | 0.001058 oz |
| Input Voltage MAX | 5.5 V |
| Dropout Voltage - Max | 400 mV |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage MIN | + 2.7 V |
| Output Current | 180 mA |
| Series | FAN2558S |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Input Voltage Min | :2.7V |
| Input Voltage Max | :5.5V |
| Output Voltage Nom. | :1.2V |
| Dropout Voltage Vdo | :400mV |
| Voltage Regulator Case Style | :SOT-23 |
| No. of Pins | :5 |
| Operating Temperature Min | :-55°C |
| Operating Temperature Max | :150°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +85°C |
| Primary Input Voltage | :5.5V |
| Weight (kg) | 0.002 |
| Tariff No. | 85423990 |
咨询QQ
热线电话