所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SO N |
| Polarity | Positive |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 2 V |
| Maximum Input Voltage | 14 V |
| Maximum Output Current | 2.5 A |
| Output Voltage | 1.2 to 5 V |
| Accuracy | ±1 % |
| Line Regulation | 5 mV |
| Load Regulation | 15 mV |
| Operating Temperature | N/A to 150 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Adjustable |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Product Category | Low Dropout Regulators - LDO |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Input Voltage MAX | 14 V |
| Dropout Voltage (Max) | 0.18 V |
| Output Current | 2.5 A |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SO-8 |
| Input Bias Current (Max) | 0.2 mA |
| Input Voltage MIN | + 2 V |
| Packaging | Reel |
| Factory Pack Quantity | 2500 |
| Voltage Regulation Accuracy | 1 % |
| Life | Obsolete |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB | 8 |
| Minimum Input Voltage | 2 |
| Type | LDO |
| EU RoHS | Compliant |
| Supplier Package | SO N |
| Standard Package Name | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | 150 |
| Package Length | 5(Max) |
| Special Features | Short Circuit Protection|Thermal ... |
| Pin Count | 8 |
| Package Height | 1.65(Max) |
| Output Voltage | 1.2 to 5 |
| Maximum Output Current | 2.5 |
| Accuracy | ±1 |
| Maximum Input Voltage | 14 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Limit (Min) | 2.3A |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Voltage - Output | 1.2V |
| Current - Output | 2A |
| Voltage - Input | 2 V ~ 14 V |
| Other Names | 497-4596-2 |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
咨询QQ
热线电话