所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 20SOIC W |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 20-SOIC W |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Packaging | Tube |
| Memory Size | 236B |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Other Names | DS3232SN |
| Package/Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 13 x 7.6 x 2.35mm |
| Frequency Ageing | ±1 ppm/yr |
| Frequency Stability | ±3.5ppm |
| Height | 2.35mm |
| Length | 13mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Maximum Symmetry | 69% |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Output Frequency | 32.768 kHz |
| Output Level | CMOS |
| Package Type | SO |
| Pin Count | 20 |
| Width | 7.6mm |
| Function | Clock, Calendar |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RTC Memory Size | 236 B |
| RTC Bus Interface | I2C |
| Series | DS3232SN |
| Battery Backup Switching | Yes |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Package / Case | SOIC-20 |
| Supply Voltage - Min | 2.3 V |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Clock IC Type | :RTC |
| Supply Voltage Min | :2.3V |
| Supply Voltage Max | :5.5V |
| Digital IC Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :20 |
| IC Interface Type | :I2C, Serial |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :3232 |
| Clock Frequency | :32.768kHz |
| IC Case Style | :SOIC |
| Memory Configuration | :236 x 8 |
| No. of Outputs | :1 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +85°C |
| RTC Features | :Square-Wave Output |
| Supply Voltage Range | :2.3V to 5.5V |
| Termination Type | :SMD |
| Voltage Vcc | :3.3V |
| Weight (kg) | 0.0001 |
| Tariff No. | 85423300 |
| Current - Timekeeping (Max) | 120µA ~ 160µA @ 3.3V ~ 5.5V |
咨询QQ
热线电话