所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 16SOIC W |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Battery Backup |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Bus Type | Serial (I2C) |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Standard Package | Bulk |
| Features | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, TCXO/Crystal |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SOIC W |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Other Names | DS3231SN |
| Package/Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 10.5 x 7.6 x 2.35mm |
| Functions | Battery Backup, Calendar, Clock |
| Height | 2.35mm |
| Length | 10.5mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Package Type | SO |
| Pin Count | 16 |
| Width | 7.6mm |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RTC Bus Interface | I2C |
| Series | DS3231SN |
| Battery Backup Switching | Yes |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Package / Case | SOIC-16 |
| Supply Voltage - Min | 2.3 V |
| RoHS | RoHS Compliant By Exemption |
| Clock IC Type | :RTC |
| Supply Voltage Min | :2.3V |
| Supply Voltage Max | :5.5V |
| Digital IC Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :16 |
| IC Interface Type | :I2C, Serial |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :3231 |
| Clock Frequency | :32.768kHz |
| IC Case Style | :SOIC |
| No. of Outputs | :1 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +85°C |
| RTC Features | :Square-Wave Output |
| Supply Voltage Range | :2.3V to 5.5V |
| Termination Type | :SMD |
| Voltage Vcc | :3.3V |
| Weight (kg) | 0.0001 |
| Tariff No. | 85411000 |
| Current - Timekeeping (Max) | 110µA ~ 170µA @ 3.63V ~ 5.5V |
| Case | SO16 |
| Multiplicity | 1 |
| Mounting | SMD |
| Integrated circuit type | RTC circuit |
| Date format | YY-MM-DD |
| Gross weight | 0.84 g |
| Frequency | 32768Hz |
| spg | 150 |
| Time keeping current | 840nA |
| Clock format | HH:MM:SS |
| DC supplying current | 300µA |
| Collective package [pcs] | 150 |
| Supply voltage | 2.3...5.5V DC |
咨询QQ
热线电话