所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 8SOIC N |
| Time Format | HH:MM:SS:hh |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Function | Clock/Calendar/Watchdog Timekeeper |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Bus Type | Serial (I2C) |
| User RAM | 512 byte |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Standard Package | Rail / Tube |
| RoHS | No |
| RTC Bus Interface | I2C |
| RTC Memory Size | 512 B |
| Supply Voltage - Max | 3.63 V |
| Supply Voltage - Min | 2.97 V |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Series | DS1388 |
| Part # Aliases | 90-1388Z-033 |
| Life | Obsolete |
| メーカ | Maxim Integrated |
| RTC バス インタフェース | I2C |
| データ形式 | YY-MM-DD |
| 時間形式 | HH:MM:SS:hh |
| RTC メモリ サイズ | 512 B |
| 供給電圧 - 最大 | 3.63 V |
| 供給電圧 - 最小 | 2.97 V |
| 最高動作温度 | + 85 C |
| 最低動作温度 | - 40 C |
| 取り付け様式 | SMD/SMT |
| パッケージ/ケース | SOIC-8 |
| シリーズ | DS1388 |
| Life | 製造中止 |
| Features | EEPROM, Leap Year, Supervisor, Trickle-Charger, Watchdog Timer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOIC N |
| Packaging | Tube |
| Memory Size | 512B |
| Voltage - Supply | 2.97 V ~ 3.63 V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.3 V ~ 5.5 V |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Type | Clock/Calendar |
| Other Names | DS1388Z33 |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.5mm |
| Functions | Battery Backup, Calendar, Clock, NV Timekeeping RAM |
| Height | 1.5mm |
| Length | 5mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.63 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.97 V |
| Package Type | SO |
| Pin Count | 8 |
| Width | 4mm |
| Clock IC Type | :RTC |
| Supply Voltage Min | :2.97V |
| Supply Voltage Max | :3.63V |
| Digital IC Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :8 |
| IC Interface Type | :I2C, Serial |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :85°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :1388 |
| Clock Frequency | :32.768kHz |
| IC Case Style | :SOIC |
| Memory Configuration | :512 x 8 |
| Memory Type | :EEPROM |
| No. of Outputs | :1 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +85°C |
| RTC Features | :Watchdog Timer |
| Supply Voltage Range | :2.97V to 3.63V |
| Termination Type | :SMD |
| Voltage Vcc | :3.3V |
| Weight (kg) | 0.0001 |
| Tariff No. | 85423300 |
| Current - Timekeeping (Max) | 150µA @ 2.97V ~ 3.63V |
咨询QQ
热线电话