所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 28SSOP |
| Resolution | 14 Bit |
| Architecture | R-2R|Current Steering |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI) |
| Number of Outputs per Chip | 4 |
| Output Type | Current |
| Full Scale Error | ±3 mV |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Settling Time | 0.3(Typ) us |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Width | 5.6(Max) |
| PCB | 28 |
| EU RoHS | Compliant |
| Number of DAC Channels | 4 |
| Power Supply Type | Single |
| Maximum Settling Time | 0.3(Typ) |
| Minimum Operating Temperature | -40 |
| Supplier Package | SSOP |
| Standard Package Name | SSOP |
| Converter Type | General Purpose |
| Maximum Operating Temperature | 85 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 |
| Package Length | 10.5(Max) |
| Pin Count | 28 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 |
| Package Height | 2(Max) - 0.05(Min) |
| Packaging | Tape and Reel |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Outputs and Type | 4 Current, Unipolar; 4 Current, Bipolar |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Settling Time | 300ns |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate (Per Second) | * |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Number of Converters | 4 |
| Package/Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 250 |
| Package / Case | SSOP-28 |
| Product Category | Digital to Analog Converters - DAC |
| Unit Weight | 0.008529 oz |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Interface Type | Serial (3-Wire, SPI) |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Number of DAC Outputs | 4 |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Series | DAC8803 |
| Integral Nonlinearity | +/- 1 LSB |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Voltage Reference | External |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Package Type | SSOP |
| Operating Temperature (Max) | 85C |
| Operating Temperature (Min) | -40C |
| Operating Temperature Classification | Industrial |
| Dual Supply Voltage (Typ) | Not Required V |
| Power Supply Requirement | Single |
| Dual Supply Voltage (Min) | Not Required V |
| Rad Hardened | No |
| Single Supply Voltage (Min) | 2.7 V |
| Single Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Single Supply Voltage (Typ) | 3.3/5 V |
| Dual Supply Voltage (Max) | Not Required V |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -40 to 85 |
| Package | Pins | SSOP (DB) | 28 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 250 | SMALL T&R |
| New Flag | |
| Functional Diagram | fbd_sbas340c.gif |
| Output Range Min | 0 |
| Power Consumption | 0.0275 |
| DAC: Channels | 4 |
| HiRel | |
| Package Group | SSOP |
| Sample / Update Rate | 2 |
| Gain Error | 0.03 |
| Reference Design | |
| Interface | Serial SPI |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 |
| DNL | |
| Datasheet | SBAS340C |
| Rating | Catalog |
| TI Design | |
| Output Range Max | 2 |
| INL | 1 |
| Reference: Type | Ext |
| SNR | |
| SFDR |
咨询QQ
热线电话