所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 20SOIC |
| Logic Function | Shift Register |
| Logic Family | HCT |
| Number of Element Outputs | 10 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Output Type | 3-State |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Operation Mode | Serial/Parallel to Serial/Parallel |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Logic Type | Universal Shift Register |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Packaging | Tube |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Number of Circuits | 8-Bit |
| Package/Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Dimensions | 12.8 x 7.52 x 2.35mm |
| Height | 2.35mm |
| Length | 12.8mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Stages | 8 |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 20 |
| Reset Type | Asynchronous |
| Triggering Type | Positive Edge |
| Width | 7.52mm |
| Function | Shift Register |
| Factory Pack Quantity | 25 |
| Product Category | Counter Shift Registers |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Number of Input Lines | 10 |
| Series | CD74HCT299 |
| Unit Weight | 0.017662 oz |
| Counting Sequence | Serial/Parallel to Serial/Parallel |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Propagation Delay Time | 45 ns |
| Number of Output Lines | 10 |
| Package / Case | SOIC-20 |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Technology | CMOS |
| Logical Function | Shift Register |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temp Range | -55C to 125C |
| Type | Not Required |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature Classification | Military |
| Number of Bits | 8 |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -55 to 125 |
| Package | Pins | SOIC (DW) | 20 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 25 | TUBE |
| Functional Diagram | |
| Technology Family | HCT |
| tpd @ Nom Voltage | 56 |
| VCC | 5.5 |
| Input Type | TTL |
| HiRel | |
| Package Group | PDIP SOIC |
| Reference Design | |
| No of Outputs | |
| Operating Temperature Range | -55 to 125 |
| Datasheet | SCHS178C |
| F @ Nom Voltage | 25 |
| ICC @ Nom Voltage | 0.08 |
| TI Design | |
| Schmitt Trigger | No |
| Rating | Catalog |
| Output Drive (IOL/IOH) | 4/-4 |
| 3-State Output | Yes |
| Voltage | 5 |
咨询QQ
热线电话