所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 20SOIC |
| Logic Function | Shift Register |
| Logic Family | HCT |
| Number of Element Outputs | 10 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Output Type | 3-State |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Operation Mode | Serial/Parallel to Serial/Parallel |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Standard Package | Bulk |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Product Category | Counter Shift Registers |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Counting Sequence | Serial/Parallel to Serial/Parallel |
| Number of Circuits | 2 |
| Package / Case | SOIC-20 |
| Logic Type | CMOS |
| Number of Input Lines | 3 |
| Propagation Delay Time | 45 ns |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Packaging | Tube |
| Function | Tri-State 8-Bit |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Number of Output Lines | 3 |
| Operating Supply Voltage | 4.5 V to 5.5 V |
| Factory Pack Quantity | 25 |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Mounting | Surface Mount |
| Absolute Propagation Delay Time | 69 |
| Package Width | 7.6(Max) |
| PCB | 20 |
| Screening Level | Military |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Supplier Package | SOIC |
| Standard Package Name | SOIC |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Number of Element Inputs | 10 |
| Package Length | 13(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 |
| Pin Count | 20 |
| Package Height | 2.35(Max) |
| Number of Stages | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Other Names | 296-9266-5 |
| Package/Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Unit Weight | 0.017662 oz |
| Series | CD74HCT299 |
| Shift Register Function | :Universal |
| No. of Elements | :1 |
| IC Output Type | :Tri State |
| Logic Case Style | :SOIC |
| No. of Pins | :20 |
| Supply Voltage Min | :4.5V |
| Supply Voltage Max | :5.5V |
| Operating Temperature Min | :-55°C |
| Operating Temperature Max | :125°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Frequency | :50MHz |
| Input Current Max | :1µA |
| Logic Function Number | :74299 |
| Logic IC Base Number | :74299 |
| Logic IC Family | :HCT |
| Logic IC Function | :8-Bit Universal Shift Register with 3-State Outputs |
| Operating Temperature Range | :-55°C to +125°C |
| Supply Voltage Range | :4.5V to 5.5V |
| Termination Type | :SMD |
| Weight (kg) | 0.000789 |
| Tariff No. | 85423990 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -55 to 125 |
| Package | Pins | SOIC (DW) | 20 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 25 | TUBE |
| Functional Diagram | |
| Technology Family | HCT |
| tpd @ Nom Voltage | 56 |
| VCC | 5.5 |
| Input Type | TTL |
| HiRel | |
| Package Group | PDIP SOIC |
| Reference Design | |
| No of Outputs | |
| Datasheet | SCHS178C |
| F @ Nom Voltage | 25 |
| ICC @ Nom Voltage | 0.08 |
| TI Design | |
| Schmitt Trigger | No |
| Rating | Catalog |
| Output Drive (IOL/IOH) | 4/-4 |
| 3-State Output | Yes |
| Voltage | 5 |
咨询QQ
热线电话