所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 16TSSOP |
| Logic Function | Latch/Decoder/Driver |
| Logic Family | CD4000 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Input Enables per Element | 4 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Standard Package | Bulk |
| Standard Package | Rail / Tube |
| Polarity | Inverting|Non-Inverting |
| Mounting | Surface Mount |
| Absolute Propagation Delay Time | 800 |
| Package Width | 4.5(Max) |
| PCB | 16 |
| Number of Element Outputs | 4 |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12|15 |
| EU RoHS | Compliant |
| Minimum Operating Temperature | -55 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Standard Package Name | TSSOP |
| Maximum Operating Temperature | 125 |
| Number of Element Inputs | 4 |
| Maximum High Level Output Current | -1.9(Min) |
| Package Length | 5.1(Max) |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Quiescent Current | 0.1 |
| Package Height | 1.05(Max) |
| Maximum Low Level Output Current | 3.6(Min) |
| Packaging | Tube |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Display Type | LCD |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Current - Supply | 0.04µA |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 18 V |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Configuration | 4 Segment |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity | 90 |
| Product Category | LCD Drivers |
| Series | CD4054B |
| Unit Weight | 0.002183 oz |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| No. of Segments | :4 |
| Driver Case Style | :TSSOP |
| No. of Pins | :16 |
| Supply Voltage Min | :3V |
| Supply Voltage Max | :18V |
| Interface Type | :CMOS |
| Operating Temperature Min | :-55°C |
| Operating Temperature Max | :125°C |
| MSL | :MSL 1 - Unlimited |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Logic Case Style | :TSSOP |
| Logic IC Base Number | :4054 |
| Logic IC Family | :CD4000 |
| Logic IC Function | :4-Segment Liquid-Crystal Display Driver |
| Logic Type | :LCD Driver |
| Meter Display Type | :LCD |
| No. Segments | :4 |
| No. of Digits / Alpha | :- |
| Operating Temperature Range | :-55°C to +125°C |
| Output Current Max | :5.8mA |
| Supply Current | :100µA |
| Supply Voltage Range | :3V to 18V |
| Termination Type | :SMD |
| Weight (kg) | 0.000104 |
| Tariff No. | 85423990 |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | -55 to 125 |
| Package | Pins | TSSOP (PW) | 16 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 90 | TUBE |
| Functional Diagram | |
| Technology Family | CD4000 |
| tpd @ Nom Voltage | 800 |
| Input Type | CMOS |
| Bits | 4 |
| HiRel | |
| Package Group | PDIP SO SOIC TSSOP |
| Output Type | CMOS |
| Reference Design | |
| VCC | 18 |
| Datasheet | SCHS048C |
| F @ Nom Voltage | 8 |
| ICC @ Nom Voltage | 0.06 |
| Schmitt Trigger | No |
| Rating | Catalog |
| Output Drive (IOL/IOH) | -1.9/3.6 |
| TI Design | |
| Voltage | 10 |
咨询QQ
热线电话