所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Package | 28SOIC |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Function | Clock/Calendar/Alarm/Battery Backup/NV SRAM Control |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Bus Type | Parallel |
| User RAM | 16 byte |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 |
| Standard Package Name | SOIC |
| EU RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | 70 |
| Minimum Operating Temperature | 0 |
| Package Height | 2.35(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| PCB | 28 |
| User RAM | 16 |
| Package Width | 7.6(Max) |
| Supplier Package | SOIC |
| Package Length | 18.1(Max) |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 |
| Pin Count | 28 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Features | Alarm, Daylight Savings, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.4 V ~ 4 V |
| Interface | Parallel |
| Type | Clock/Calendar |
| Package/Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | 296-36567-1 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Product Category | Real Time Clock |
| RTC Memory Size | 16 B |
| RTC Bus Interface | Parallel |
| Series | BQ4802Y |
| Unit Weight | 0.025778 oz |
| Battery Backup Switching | Yes |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Package / Case | SOIC-28 |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Package Type | SOIC |
| Operating Temperature (Max) | 70C |
| Operating Temperature (Min) | 0C |
| Operating Temperature Classification | Commercial |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.5mA (Typ) @ 4.5 V ~ 5.5 V |
| Status | ACTIVE |
| Temp (oC) | 0 to 70 |
| Package | Pins | SOIC (DW) | 28 |
| Device Marking | View |
| Package QTY | Carrier | 1000 | LARGE T&R |
| Rating | Catalog |
| No of Outputs | |
| New Flag | |
| Functional Diagram | |
| Operating Temperature Range | 0 to 70 |
| Package Group | SOIC TSSOP |
| Datasheet | SLUS464C |
| Output Level | |
| VCC | |
| Output Frequency | |
| Reference Design | |
| TI Design | |
| Special Features | External SRAM Control Integrated CPU Supv |
| HiRel | |
| Divider Ratio | |
| Operating Frequency Range | |
| 特性 | Alarm, Daylight Savings, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer |
| 供应商器件封装 | 28-SOIC |
| 操作温度 | 0°C ~ 70°C |
| 电压 - 电源 | 4.5 V ~ 5.5 V |
| 电压 - 电源,电池 | 2.4 V ~ 4 V |
| 接口 | Parallel |
| 日期格式 | YY-MM-DD-dd |
| 时间格式 | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| 封装/外壳 | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| 类型 | Clock/Calendar |
| Product | Real Time Clocks |
| Brand | Texas Instruments |
咨询QQ
热线电话