所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FFC/FPC Connector |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Contacts | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Body Orientation | Straight |
| Wire Size | 22-24 AWG |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Bulk |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Lead Free Solder Processes | Not relevant for lead free process |
| Mating Type | Receptacle |
| Panel Attachment | With |
| Centerline (mm (in)) | 2.54 [0.100] |
| Mounting Ears | With |
| Connector Type | Standard |
| Number of Positions | 40 |
| Housing Material | Nylon |
| Color | Black |
| Flame Retardant | Yes |
| Mating Connector Lock | Without |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Product Type | Housing |
| Terminate To | FFC Cable |
| Mating Polarization | Without |
| Packaging | Bulk |
| Current Rating | 2A |
| Features | Flange, Positions Stamped |
| Voltage Rating | 300V |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| FFC, FCB Thickness | 0.05-0.13mm |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Gender | Female |
| RoHS | RoHS Compliant |
| 连接器类型 | 标准 |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 端子类型 | 插座 |
| 封装方法 | 包装 |
| 绝缘电阻 (MΩ) | 5000 |
| 连接器和端子端接到 | 电线和电缆 |
| 行数 | 2 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| Connector System | 线到板 |
| 颜色 | 黑色 |
| 接合对准 | 不带 |
| 嵌合コネクタ ロック | 不带 |
| 難燃材 | 是 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| 接合固定 | 不带 |
| 产品类型 | 连接器 |
| 介质耐压 (VAC) | 720 |
| 面板安装固定 | 带有 |
| 线缆类型 | FFC |
| 外壳材料 | 尼龙 - GF |
| 面板安装固定类型 | 安装耳 |
| 电压 | 300 VAC |
| 连接器种类 | 母端 |
| 封装数量 | 1 |
| 行间距 | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 工组温度范围 (°C) | -65 – 105 |
咨询QQ
热线电话