所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Unshrouded Header |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Contacts | 64 |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Selectively Loaded | No |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Number of Positions | 64 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Solder Tail Contact Plating | Tin over Nickel, Matte Tin over Nickel |
| Brand | AMP |
| Surface Mount Compatible | No |
| Mount Angle | Vertical |
| Header Type | Breakaway |
| Product Type | Header |
| Contact Shape | Square |
| Termination (Solder) Post Length (mm in) | 3.18 [0.125] |
| Contact Mating Area Plating Material | Gold (5) |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Mount Type | PC Board |
| Comment | Headers may be broken to desired number of positions using Hand Tool No. 91406- |
| Post Size (mm (in)) | 0.64 [.025] |
| Mating Post Length (mm in) | 8.08 [0.318] |
| High Temperature Housing | Yes |
| Mounting Ears | Without |
| Panel Attachment | Without |
| PCB Retention Feature | No |
| Centerline Matrix (mm (in)) | 2.54 x 2.54 [.100 x .100] |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Mating Connector Lock | Without |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Mating Length | 0.318" (8.08mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Black |
| Connector Type | Header, Unshrouded, Breakaway |
| Contact Finish | Gold |
| Packaging | Bulk |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Mounting Angle | Vertical |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Termination Post Length | 3.18 mm |
| Series | AMPMODU MOD II |
| Mating Post Length | 8.08 mm |
| Termination Style | Through Hole |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Number of Positions / Contacts | 64 |
| Tradename | AMPMODU |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Standard Pack: | 50 |
| 端子接触部电镀厚度 (µin) | 5 |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 端子类型 | 插针 |
| 连接器类型 | 头 |
| 端子形状 | 直角 |
| 封装方法 | 纸箱 |
| 板支座 | 不带 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| 行数 | 2 |
| 应力消除 | 不带 |
| PC 板端接方法 | 通孔 |
| 键控 | 否 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 3 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| Termination End Plating Thickness (µin) | 100 – 200 |
| 外形 | 标准 |
| Stabilizers | Without |
| 接合对准 | 不带 |
| 介质耐压 | 750 V |
| 端子接触部电镀材料 | 金 |
| 壳体颜色 | 黑色 |
| 密封圈 | 不带 |
| 产品类型 | 连接器 |
| 端子保护 | 不带 |
| 电压 (VAC) | 30 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| 面板安装固定 | 不带 |
| PCB 安装方向 | 垂直 |
| 外壳材料 | LCP - GF(液晶聚合物), LCP(液晶聚合物) |
| 端接柱体长度 | 3.18 mm [ .125 in ] |
| 焊尾端子电镀材料 | 镍打底镀锡 |
| 柱体尺寸 | .64 mm [ .025 in ] |
| Solder Tail Contact Plating Material Finish | Tin: Matte |
| PCB Mounting Style | Through Hole |
| 连接器种类 | 插头 |
| 封装数量 | 50 |
| 行间距 | 2.54 mm [ .1 in ] |
| Termination End Plating Material | Matte Tin-Lead |
| 注释 | 可以使用 91406-1 号手动工具或 314818-1. 号工具套件将接头分解为所需位数。如需其他尾缆长度,请咨询 TE Connectivity。 |
| PCB 厚度(建议) | 1.57 mm [ .062 in ] |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 工组温度范围 (°C) | -65 – 105 |
| 已批准的标准 | CSA LR7189, UL E28476 |
| 接合柱长度 | 8.08 mm [ .318 in ] |
| 高速串行数据连接器 | 否 |
咨询QQ
热线电话