所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Product Category | Counter ICs |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Counter Type | Binary Counters |
| Package / Case | PDIP-14 |
| Packaging | Tube |
| Mounting Style | Through Hole |
| Factory Pack Quantity | 25 |
| Part # Aliases | 74HCT393N,652 |
| Life | Obsolete |
| Technology | CMOS |
| Logical Function | Counter/Divider |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Output Type | Standard |
| Package Type | PDIP |
| Pin Count | 14 |
| Type | Binary |
| Propagation Delay Time | 48 ns |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Number of Bits | 4 |
| Logic Family | HCT |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Clock Frequency | :107MHz |
| Count Maximum | :15 |
| Supply Voltage Min | :4.5V |
| Supply Voltage Max | :5.5V |
| Logic Case Style | :DIP |
| No. of Pins | :14 |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :125°C |
| MSL | :- |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :74 |
| Clock Frequency Max | :53MHz |
| Count Max | :16 |
| Device Marking | :74HCT393 |
| IC Generic Number | :74HCT393 |
| Logic Function Number | :74393 |
| Logic IC Base Number | :74393 |
| Logic IC Family | :HCT |
| Logic IC Function | :Dual 4bit Binary Ripple Counter |
| No. of Gates | :2 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +125°C |
| Supply Voltage | :5V |
| Supply Voltage Range | :4.5V to 5.5V |
| Termination Type | :Through Hole |
| Weight (kg) | 0.016667 |
| Tariff No. | 85423990 |
咨询QQ
热线电话