所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Technology | CMOS |
| Logical Function | NOR |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temp Range | -40C to 125C |
| Package Type | PDIP |
| Packaging | Bulk |
| Pin Count | 14 |
| Quiescent Current | 2 uA |
| Propagation Delay Time | 29 ns |
| Number of Elements | 4 |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Number of Inputs | 2-IN |
| Number of Outputs | 1 |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Family | HCT |
| Rad Hardened | No |
| Operating Supply Voltage (Typ) | 5 V |
| Operating Supply Voltage (Min) | 4.5 V |
| Operating Supply Voltage (Max) | 5.5 V |
| Logic Type | :NOR |
| Output Current | :4mA |
| No. of Inputs | :2 |
| Supply Voltage Min | :4.5V |
| Supply Voltage Max | :5.5V |
| Logic Case Style | :DIP |
| No. of Pins | :14 |
| Operating Temperature Min | :-40°C |
| Operating Temperature Max | :125°C |
| MSL | :- |
| SVHC | :No SVHC (20-Jun-2013) |
| Base Number | :74 |
| Device Marking | :74HCT02 |
| IC Generic Number | :74HCT02 |
| Logic Function Number | :7402 |
| Logic IC Base Number | :7402 |
| Logic IC Family | :HCT |
| Logic IC Function | :Quadruple 2-Input Positive NOR Gate |
| No. of Gates | :4 |
| Operating Temperature Range | :-40°C to +125°C |
| Supply Voltage | :5V |
| Supply Voltage Range | :4.5V to 5.5V |
| Termination Type | :Through Hole |
| Weight (kg) | 0.016667 |
| Tariff No. | 85423990 |
| rohs | RoHS Compliant Part |
咨询QQ
热线电话