所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FPC Connector |
| Pitch | 2.5 mm |
| Number of Contacts | 22 |
| Number of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Trays |
| Product Category | FFC & FPC Connectors |
| Product Type | Board Mount |
| Number of Positions / Contacts | 22 |
| Gender | Female |
| Factory Pack Quantity | 1000 |
| Life | Obsolete |
| Comment | Non-ZIF |
| Profile | Standard |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Centerline (mm (in)) | 1.25 [0.049] |
| PCB Mount Style | Thru Hole |
| PCB Mount Angle | Right Angle |
| Housing Material | PBT - GF |
| Contact Type | Top |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| PCB Retention Method | Retention Solder Tails |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| RoHSELV Compliance History | Converted to comply with RoHS directive |
| Number of Positions | 22 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Packaging | Bulk |
| Current Rating | 1A |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Voltage Rating | 50V |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Connector Type | Top Contacts |
| Contact Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Height Above Board | 0.189" (4.80mm) |
| Termination | Kinked Pin |
| Cable End Type | Tapered |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
咨询QQ
热线电话