所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FPC Connector |
| Pitch | 1.25 mm |
| Number of Contacts | 20 |
| Number of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Bulk |
| PCB Mounting Orientation | Right Angle |
| Sealed | No |
| Tail Plating Thickness | 0.8 |
| Housing Material | PBT |
| Width (Z-Axis) | 8.8 |
| Operating Voltage | 50.0 |
| Selectively Loaded | No |
| Termination Method to PC Board | Through Hole |
| Contact Current Rating Max | 1.0 |
| Centerline | 1.25 |
| Number of Positions | 20 |
| PCB Mount Retention Type | Kinked Solder Tails |
| Contact Design | Single Beam |
| PCB Mount Retention | With |
| Contact Plating Mating Area Material | Bright Tin |
| PCB Mount Alignment | With |
| Tail Plating Material | Bright Tin |
| Housing Color | White |
| Flex Cable Thickness | 0.3 |
| Strain Relief | Without |
| Profile Height (Y-Axis) | 4.8 |
| Shielded | No |
| Tail Length | 3.2 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant / ELV compliant |
| Tail Orientation | Staggered Type A |
| Shrouded | Yes |
| Length (X-Axis) | 28.75 |
| Contact Plating Mating Area Thickness | 0.8 |
| Contact Mating Location | Top |
| Operating Voltage Reference | AC |
| Packaging | Bulk |
| Current Rating | 1A |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Voltage Rating | 50V |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Connector Type | Top Contacts |
| Contact Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Height Above Board | 0.189" (4.80mm) |
| Termination | Kinked Pin |
| Cable End Type | Tapered |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 1100 |
| Mounting Angle | Right |
| Product Category | FFC & FPC Connectors |
| Contact Location | Top Contact |
| Gender | Female |
| Termination Style | Through Hole |
| Number of Positions / Contacts | 20 |
| Contact Plating | Tin |
| Product Type | Board Mount |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Series | :- |
| Pitch Spacing | :1.25mm |
| No. of Contacts | :20 |
| No. of Rows | :1 |
| FFC / FPC Thickness | :0.3mm |
| Contact Termination | :Through Hole Right Angle |
| Weight (kg) | 0 |
| Tariff No. | 85369010 |
咨询QQ
热线电话