所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FPC Connector |
| Pitch | 2 mm |
| Number of Contacts | 17 |
| Number of Rows | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Bulk |
| Profile | Standard |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Centerline (mm (in)) | 1.00 [0.039] |
| PCB Mount Style | Thru Hole |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Housing Material | PBT - GF |
| Contact Type | Top |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| PCB Retention Method | Retention Solder Tails |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Number of Positions | 17 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Packaging | Tube |
| Current Rating | 1A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 125V |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Connector Type | Vertical Contacts, 1 Sided |
| Contact Finish | Tin |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Height Above Board | 0.220" (5.59mm) |
| Termination | Kinked Pin |
| Cable End Type | Straight |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| 端子端接区域电镀厚度 | 1 µm [ 39.37 µin ] |
| 连接器类型 | 连接器组件 |
| Centerline (Pitch) | 1 mm [ .039 in ] |
| 端子类型 | 插座 |
| 端子端接区域电镀材料表面涂层 | 哑光 |
| PCB 安装固定类型 | 扭结焊尾 |
| 封装方法 | 盒和管, 管 |
| 屏蔽 | 否 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| 行数 | 1 |
| 长度 | 19 mm [ .748 in ] |
| PC 板端接方法 | 通孔 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 1 |
| 壳体颜色 | 白色 |
| Connector System | 柔性电缆对板 |
| 接合对准 | 带有 |
| 工作电压 (VAC) | 125 |
| 高度 | 5.6 mm [ .22 in ] |
| 端子接触部电镀材料 | 锡 |
| PCB Mount Alignment | With |
| 端子接触部电镀厚度 | 1 µm [ 39.37 µin ] |
| 尾部方向 | 交错类型 A |
| 工组温度范围 | -20 – 85 °C [ -4 – 185 °F ] |
| 产品类型 | 连接器 |
| Sealable | 否 |
| PCB 安装固定 | 带有 |
| 端子端接区域电镀材料 | 锡 |
| 线缆类型 | FPC/FFC |
| PCB 安装方向 | 垂直 |
| 宽度 | 3 mm [ .118 in ] |
| 外壳材料 | PBT GF |
| 端子传导(典型值) | 信号(数据) |
| 端子接触部电镀材料表面涂层 | 哑光 |
| 端子设计 | 单束 |
| Flex Cable Thickness | .3 mm [ .012 in ] |
| 插入力 | 非 ZIF |
| 电路识别特性 | 带有 |
| 连接器种类 | 母端 |
| Series | FPC |
| Shrouded | Yes |
| PCB 厚度(建议) | 1.6 mm [ .063 in ] |
| 连接器和端子端接到 | 柔性印刷电路 (FPC) |
| 尾部长度 | 3 mm [ .118 in ] |
咨询QQ
热线电话