所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FPC Connector |
| Pitch | 2 mm |
| Number of Contacts | 13 |
| Number of Rows | 1 |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Standard Package | Bulk |
| Profile | Standard |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Centerline (mm (in)) | 1.00 [0.039] |
| PCB Mount Style | Thru Hole |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Housing Material | PBT - GF |
| Contact Type | Top |
| Housing Color | White |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| PCB Retention Method | Retention Solder Tails |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Number of Positions | 13 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Packaging | Tube |
| Current Rating | 1A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage Rating | 125V |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Connector Type | Vertical Contacts, 1 Sided |
| Contact Finish | Tin |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Height Above Board | 0.220" (5.59mm) |
| Termination | Kinked Pin |
| Cable End Type | Straight |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Contact Location | Top Contact |
| Mounting Angle | Vertical |
| Product Category | FFC & FPC Connectors |
| Gender | Female |
| Termination Style | Through Hole |
| Number of Positions / Contacts | 13 |
| Contact Plating | Tin |
| Product Type | Board Mount |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Series | :FPC |
| Pitch Spacing | :1mm |
| No. of Contacts | :13 |
| No. of Rows | :1 |
| Contact Termination | :Through Hole Vertical |
| Weight (kg) | 0 |
| Tariff No. | 85366930 |
咨询QQ
热线电话