所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FFC Connector |
| Pitch | 1 mm |
| Number of Contacts | 18 |
| Number of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Comment | Non-ZIF |
| Profile | Standard |
| Lead Free Solder Processes | Reflow solder capable to 245°C |
| Centerline (mm (in)) | 1.00 [0.039] |
| PCB Mount Style | Surface Mount |
| PCB Mount Angle | Right Angle |
| Housing Material | Polyphthalamide (PPA) |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| Contact Type | Top |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Number of Positions | 18 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current Rating | 1A |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Voltage Rating | 125V |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Connector Type | Top Contacts |
| Contact Finish | Tin |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Height Above Board | 0.118" (3.00mm) |
| Termination | Solder |
| Cable End Type | Straight |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Other Names | A100311CT |
| Factory Pack Quantity | 1500 |
| Mounting Angle | Right |
| Product Category | FFC & FPC Connectors |
| Contact Location | Top Contact |
| Gender | Female |
| Termination Style | SMD |
| Number of Positions / Contacts | 18 |
| Contact Plating | Tin |
| Product Type | Board Mount |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Standard Pack: | 1,500 |
| Series | :- |
| Pitch Spacing | :1mm |
| No. of Contacts | :18 |
| No. of Rows | :1 |
| FFC/FPC Thickness | :0.3mm |
| Contact Termination | :Surface Mount Right Angle |
| Contact Position | :Top |
| Weight (kg) | 0.01 |
| Tariff No. | 85369010 |
咨询QQ
热线电话