所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | FFC Connector |
| Pitch | 1 mm |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Surface Mount |
| Standard Package | Tape & Reel |
| Comment | Non-ZIF |
| Profile | Standard |
| Lead Free Solder Processes | Reflow solder capable to 245°C |
| Centerline (mm (in)) | 1.00 [0.039] |
| PCB Mount Style | Surface Mount |
| PCB Mount Angle | Right Angle |
| Housing Material | Polyphthalamide (PPA) |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| Contact Type | Top |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Number of Positions | 12 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Current Rating | 1A |
| Features | Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Voltage Rating | 125V |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Connector Type | Top Contacts |
| Contact Finish | Tin |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Height Above Board | 0.118" (3.00mm) |
| Termination | Solder |
| Cable End Type | Straight |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| 端子端接区域电镀厚度 | 1 µm [ 39.37 µin ] |
| 连接器类型 | 连接器组件 |
| Centerline (Pitch) | 1 mm [ .039 in ] |
| 端子类型 | 插座 |
| 端子端接区域电镀材料表面涂层 | 哑光 |
| 封装方法 | 胶带 |
| 屏蔽 | 否 |
| 端子基材 | 磷青铜 |
| 行数 | 1 |
| 长度 | 15 mm [ .591 in ] |
| PC 板端接方法 | 表面贴装 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 1 |
| 壳体颜色 | 自然 |
| Connector System | 柔性电缆对板 |
| 接合对准 | 不带 |
| 工作电压 (VAC) | 125 |
| 高度 | 3 mm [ .118 in ] |
| 端子接合位置 | 顶部 |
| 端子接触部电镀材料 | 锡 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| 端子接触部电镀厚度 | 1 µm [ 39.37 µin ] |
| 尾部方向 | 同轴 |
| 工组温度范围 | -20 – 85 °C [ -4 – 185 °F ] |
| 产品类型 | 连接器 |
| Sealable | 否 |
| PCB 安装固定 | 带有 |
| 端子端接区域电镀材料 | 锡 |
| 线缆类型 | FPC/FFC |
| PCB 安装方向 | 直角 |
| 宽度 | 6.3 mm [ .248 in ] |
| 外壳材料 | 尼龙 |
| 端子传导(典型值) | 信号(数据) |
| 端子接触部电镀材料表面涂层 | 哑光 |
| 端子设计 | 单束 |
| Flex Cable Thickness | .3 mm [ .012 in ] |
| 插入力 | 非 ZIF |
| 电路识别特性 | 不带 |
| 连接器种类 | 母端 |
| Series | FPC |
| Shrouded | Yes |
| 封装数量 | 1500 |
| 连接器和端子端接到 | 柔性印刷电路 (FPC) |
| 尾部长度 | .7 mm [ .0275 in ] |
咨询QQ
热线电话