所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Wire to Board |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Contacts | 19 |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| BackwallPost Interruption(s) | Without |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Housing Material | Polyester |
| Solder Tail Contact Material | Copper Alloy |
| Mating Connector Lock Type | Friction Lock |
| Number of Positions | 19 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Solder Tail Contact Plating | Tin |
| Brand | AMP |
| Post Size (mm in) | 0.64 [.025] |
| Housing Color | White |
| Product Type | MTA-100 Connectors |
| Contact Shape | Square |
| Terminate To | Printed Circuit Board |
| Mating Polarization | With |
| Four Points of Contact | Without |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Narrow | No |
| Contact Centerline Spacing (mm in) | 2.54 [0.100] |
| Mating Polarization Method | Polarizing Slot |
| Mating Type | Header |
| Mounting Ears | Without |
| Shrouded | No |
| Panel Attachment | Without |
| Post Number(s) Omitted | None |
| Voltage Rating (VAC) | 250 |
| PCB Retention Feature | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Mating Connector Lock | With |
| Termination (Solder) Post Length (mm (in)) | 3.56 [0.140] |
| Contact Mating Length | 0.295" (7.49mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Natural |
| Connector Type | Header, Unshrouded |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| Current Rating | 5 A |
| Termination Style | Through Hole |
| Application | Wire-to-Board |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Number of Positions / Contacts | 19 |
| Contact Plating | Tin |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Latching Type | Friction Lock |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Mounting Angle | Vertical |
| Termination Post Length | 3.56 mm |
| Series | MTA-100 |
| Standard Pack: | 1 |
| 连接器类型 | 头 |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| 壳体种类 | 摩擦锁 |
| Tail Plating Thickness | 3.81 µm [ 150 µin ] |
| 端子类型 | 插针 |
| Pick and Place Cover | Without |
| 封装方法 | 包装 |
| 底板材料厚度 | 1.27 µm, 50 µin |
| 行数 | 1 |
| 应力消除 | 不带 |
| 长度 | 48.26 mm [ 1.9 in ] |
| PC 板端接方法 | 通孔 - 焊接 |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 5 |
| UL 易燃性等级 | UL 94V-0 |
| 线缆端接方法 | 焊接 |
| 端子定位力 | 不带 |
| Connector System | 线到板 |
| 接合对准 | 不带 |
| 工作电压 (VAC) | 250 |
| 适用于 | MTA .100 连接器组件 |
| 高度 | 7.87 mm [ .31 in ] |
| CSA 文件号 | LR7189 |
| 端子接触部电镀材料 | 锡 |
| PCB Mount Alignment | Without |
| 端子种类 | 直式 |
| 端子接触部电镀厚度 | 3.81 µm [ 150 µin ] |
| Tail Plating Material | Tin |
| Header Type | Unshrouded |
| 端子布局 | 同轴 |
| 工组温度范围 | -55 – 105 °C [ -67 – 221 °F ] |
| 产品类型 | 连接器 |
| Sealable | 否 |
| PCB 安装固定 | 不带 |
| UL 等级 | 获得认可 |
| 面板安装固定 | 不带 |
| PCB 安装方向 | 垂直 |
| 外壳材料 | 聚酯 - GF |
| Underplate Material | Nickel |
| CSA Rating | Certified |
| 端子端接区域电镀材料 | 锡 |
| 机构/标准 | CSA, UL |
| PCB Mounting Style | Through Hole |
| UL 文件号 | E28476 |
| 连接器种类 | 插头 |
| Backwall/Post Interruptions | Without |
| 壳体颜色 | 自然 |
| 封装数量 | 1 |
| PCB 厚度(建议) | 1.6 mm [ .063 in ] |
| 端子基材 | 铜合金 |
| 连接器和端子端接到 | 印刷电路板 |
| 尾部长度 | 3.56 mm [ .14 in ] |
| 接合柱长度 | 7.49 mm [ .295 in ] |
| 接合固定 | 不带 |
咨询QQ
热线电话