所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Wire to Board |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Contacts | 17 |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| BackwallPost Interruption(s) | Without |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Housing Material | Polyester |
| Mating Connector Lock Type | Friction Lock |
| Number of Positions | 17 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Solder Tail Contact Plating | Tin |
| Brand | AMP |
| Post Size (mm in) | 0.64 [.025] |
| Housing Color | White |
| Product Type | MTA-100 Connectors |
| Contact Shape | Square |
| Terminate To | Printed Circuit Board |
| Mating Polarization | With |
| Four Points of Contact | Without |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Narrow | No |
| Mating Polarization Method | Polarizing Slot |
| Mating Type | Header |
| Mounting Ears | Without |
| Contact Centerline Spacing (mm (in)) | 2.54 [0.100] |
| Shrouded | No |
| Panel Attachment | Without |
| Post Number(s) Omitted | None |
| Voltage Rating (VAC) | 250 |
| PCB Retention Feature | No |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Mating Connector Lock | With |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Mating Length | 0.295" (7.49mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Natural |
| Connector Type | Header, Unshrouded |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| Body Orientation | Straight |
| CAD Drawing | 3D CAD Model |
| Current Rating | 5A |
| Series | MTA-100 |
| Voltage Rating | 250 V ac |
| Factory Pack Quantity | 1500 |
| Termination Style | Through Hole |
| Application | Wire-to-Board |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Number of Positions / Contacts | 17 |
| Contact Plating | Tin |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Latching Type | Friction Lock |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Mounting Angle | Vertical |
| Product Range | :TE - MTA-100 Series |
| Contact Termination | :Through Hole Vertical |
| No. of Contacts | :17 |
| No. of Rows | :1 |
| Pitch Spacing | :2.54mm |
| Weight (kg) | 0.02 |
| Tariff No. | 85366930 |
咨询QQ
热线电话