所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Type | Wire to Board |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Contacts | 11 |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Standard Package | Bulk |
| Product Length | 27.94 |
| EU RoHS | Compliant |
| Product Depth | 5.72 |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Straight |
| Maximum Voltage Rating | 250VAC |
| Product Height | 10.03 |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 2.54 |
| Housing Color | White |
| Contact Plating | Tin |
| Maximum Contact Resistance | 6 |
| Maximum Current Rating | 5/Contact |
| Contact Material | Copper Alloy |
| BackwallPost Interruption(s) | Without |
| PCB Mount Angle | Vertical |
| Solder Tail Contact Material | Copper Alloy |
| Mating Connector Lock Type | Friction Lock |
| Number of Positions | 11 |
| RoHSELV Compliance | RoHS compliant, ELV compliant |
| Lead Free Solder Processes | Wave solder capable to 240°C, Wave solder capable to 260°C, Wave solder c |
| Solder Tail Contact Plating | Tin |
| Brand | AMP |
| Post Size (mm in) | 0.64 [.025] |
| Product Type | MTA-100 Connectors |
| Contact Shape | Square |
| Terminate To | Printed Circuit Board |
| Mating Polarization | With |
| Four Points of Contact | Without |
| Contact Mating Area Plating Material | Tin |
| Housing Flammability Rating | UL 94V-0 |
| Narrow | No |
| Contact Centerline Spacing (mm in) | 2.54 [0.100] |
| Mating Polarization Method | Polarizing Slot |
| Mating Type | Header |
| Mounting Ears | Without |
| Shrouded | No |
| Panel Attachment | Without |
| Post Number(s) Omitted | None |
| Voltage Rating (VAC) | 250 |
| PCB Retention Feature | No |
| RoHSELV Compliance History | Always was RoHS compliant |
| Mating Connector Lock | With |
| Termination (Solder) Post Length (mm (in)) | 3.56 [0.140] |
| Contact Mating Length | 0.295" (7.49mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Color | Natural |
| Connector Type | Header, Unshrouded |
| Contact Finish | Tin |
| Packaging | Bulk |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Contact Type | Male Pin |
| Termination | Solder |
| Number of Positions Loaded | All |
| rohs | Lead free / RoHS Compliant |
| CAD Drawing | 3D CAD Model |
| Current Rating | 5A |
| Series | MTA-100 |
| Voltage Rating | 250 V ac |
| Factory Pack Quantity | 100 |
| Termination Style | Through Hole |
| Application | Wire-to-Board |
| Product Category | Headers & Wire Housings |
| Number of Positions / Contacts | 11 |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 |
| Contact Gender | Pin (Male) |
| Latching Type | Friction Lock |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Mounting Angle | Vertical |
| Termination Post Length | 3.56 mm |
| Operating Temp Range | -55C to 105C |
| Contact Resistance Max | 6 mohm |
| Current Rating (Max) | 5/Contact A |
| Mounting Style | Through Hole |
| Number of Contact Rows | 1 |
| Product Length (mm) | 27.94 mm |
| Product Depth (mm) | 5.72 mm |
| Product Height (mm) | 10.03 mm |
| Voltage Rating Max | 250VAC |
| Pitch (mm) | 2.54 mm |
| Product Range | :TE - MTA-100 Series |
| Contact Termination | :Through Hole Vertical |
| No. of Contacts | :11 |
| No. of Rows | :1 |
| Pitch Spacing | :2.54mm |
| Weight (kg) | 0.00091 |
| Tariff No. | 85366910 |
| AgencyApprovals | CSA,UL |
| Angle | Straight |
| Brand/Series | MTA-100Series |
| Color,Housing | White |
| ConnectorType | MTA-100 |
| ContactCenterlineSpacing | 0.100in. |
| ContactMatingAreaPlating | Tin |
| ContactPlating | Tin |
| ContactShape | Square |
| ContactTerminationAreaPlating | Tin |
| Current,Rating | 5A |
| FlammabilityRating | UL94V-0 |
| Length,Overall | 1.1" |
| Length,Pin | 0.14" |
| Length,TerminalPost | 0.14in. |
| Material,Contact | CopperAlloy |
| Material,Housing | Polyester |
| MountAngle | Vertical |
| MountingHoleSize | 0.04" |
| MountingType | PCMount |
| NumberofContacts | 11 |
| NumberofPositions | 11 |
| NumberofRows | 1 |
| PinSpacing | 0.1" |
| PrimaryType | InterconnectSystem |
| Size,Post | 0.025in. |
| Standards | RoHSCompliant,ELVCompliant,UL94V-0 |
| Temperature,Operating | -55to+105°C |
| Voltage,Rating | 250V |
咨询QQ
热线电话