所示图像仅为示意图。请从产品数据表中获得准确的规格。
| Type | Description |
|---|---|
| Ratings | IP54, JIC EGP-1-1967, NEMA 12,13, UL-508 |
| Area (L x W) | 192" (1239cm) |
| Features | Interior Panels |
| Weight | 26 lbs (11.8kg) |
| Color | Gray |
| Standard Package | 1 |
| Material | Metal, Steel |
| Height | 6.000" (152.40mm) |
| Size / Dimension | 16.000" L x 12.000" W (406.40mm x 304.80mm) |
| Container Type | Box with Mounting Flange |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Thickness | 14 Gauge |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Outside Height | 406 mm |
| Outside Width | 305 mm |
| Product | Wall Mount Enclosures |
| Product Category | Electrical Enclosures |
| Panel Width | 229 mm |
| Unit Weight | 26 lbs |
| NEMA Rating | 12, 13 |
| Ventilation | Not Available |
| Panel Height | 330 mm |
| Type | Single Door |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Outside Depth | 152 mm |
| Application | Providesadegreeofprotectionfromfallingdirt,dust,oilandwater,designedforuseasinstrumentenclosures,electric,hydraulicorpneumaticcontrolhousings,electricaljunctionboxesorterminalwiringenclosures |
| Brand/Series | 1418Series |
| Configuration | WithoutKnock-Outs |
| Dimensions | 16.000x12.000x6.000In. |
| IPRating | IP54 |
| Material,Cover | Steel(14ga.) |
| Mounting | PanelMount |
| NEMAType | NEMA13 |
| SpecialFeatures | Hinged,InnerPanel |
| Standards | UL508Type12,13,CSAType12,13,ComplieswithNEMAType12and13,IEC529,IP65 |
| rohs | RoHS Compliant Part |
咨询QQ
热线电话